Kopretina řimbaba

V dnešní době stále více lidí posiluje svou důvěru v bylinky a v jejich léčivou sílu. V minulosti naši předkové utíkali k zázračnému účinku a moci bylinek a léčivých rostlin. A věru, jednali velmi moudře! Protože to byly právě bylinky, které jim mnohdy ulevili od bolesti, pomohly od nemoci a vyléčili. Jednou z takových žádaných léčivých rostlin byla i starodávná bylinka Kopretina řimbaba, v latině nazývaná Pyrethrum parthenium, v češtině kopretina řimbaba.

Odkud se tato léčivá rostlina vzala?
Její původ sahá až do Přední Asie. Jejím původním domovem byl Írán a Irák a přes oblast Středomoří se dostala do ostatních částí Evropy, používá se a pěstuje i v Americe. U nás je bohužel tato bylinka téměř neznámá, ačkoli má velmi razantní působení a dá se využít všude tam, kde se všechny léky ukázaly jako neúčinné. Stále více se v současnosti stává předmětem zájmu mnoha farmakologů.

Největší předností kopretiny je, že tlumí a zmírňuje bolest. Má protizánětlivé účinky, snižuje srážlivost krve, je účinná při bolestech hlavy, např. při migréně, ulevuje při artritidě. Snižuje horečky, působí antibakteriálně. Nejvíce je doporučená lidem, kteří trpí bolestmi hlavy způsobenými migrénou, zmírňuje menstruační bolesti a pomáhá při střevních zánětech. Zajímavostí je, že sušené listy z kopretiny se používají na odpuzování molů.

Často se řimbaba používá ve formě tinktury - kapek, které by se měly dávkovat 3x denně po 6 kapek na lžičku nebo do malého množství vody. Babky bylinkářky používali tinkturu z kopretiny i při potížích s ušima. Dnes se při podobných problémech doporučuje kápnout do ucha jednu kapku tinktury z kopretiny, popřípadně vložit do ucha kousek vaty, namočený v této tinktuře.

Kopretiny lze použít i v případě bolestí hlavy u dětí, které také mohou trpět migrénami. Je třeba dát však pozor na dávkování, doporučuje se pro děti od tří let 3x denně po 5 kapek. Menším dětem do tří let se kapky kopretiny nemohou podávat. Po kopretině obecné mohou sáhnout i lidé trpící bolestí a zánětem kloubů, protože je účinným prostředkem proti revmatismu. Co se týče vedlejších účinků kopretiny, ty jsou minimální. Existují zprávy o výskytu aftu a zánětu ústní dutiny, ale tyto reakce byly zpozorovány jen u lidí, kteří přímo konzumovali čerstvé listy kopretiny. Protože dnes je kopretina řimbaba běžně dostupná ve formě kapek nebo čaje, tyto vedlejší účinky by se projevit neměly.

Dobrou zprávou je, že si můžeme řimbaba vypěstovat i sami. Pěstování je velmi jednoduché. Stačí malá zahrádka za domem. Rostlince se daří na většině půd, má ráda sluníčko s trochou stínu. Uskladnění kopretiny je také jednoduché. Po usušení lístky vložíme do dobře zavřené nádoby a skladujeme v chladničce. Pokud vás trápí bolesti a problémy podobného charakteru, které umí zmírnit právě kopretina řimbaba, neváhejte si ji opatřit. Odvděčí se vám svými blahodárnými účinky v podobě lepšího pocitu a zdraví.


Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
AutorBeáta Rampáková
Blog-datum27.2.2017