Kotvičník a jeho účinky

Původ a charakteristika
Kotvičník je původem z japonských a čínských pláží. Jak se začala jeho popularita šířit nad rámec tradiční čínské medicíny, rozšířil se postupně po celém světě. Daří se mu především na suchých místech v podobě stepí. Celkově jde o poměrně nenápadnou rostlinu, kterou charakterizuje skoro holá, plazivá lodyha s malými žlutými květy a trnitým plodem, jenž při troše fantazie představuje čertovskou hlavu s rohy. A právě plod je tou nejdůležitější částí této původem východní rostliny, ač se pro tinkturu často používá celá rostlina, což vůbec není na škodu.

Kotvičník nejen pro zvýšení hladiny testosteronu a větší sexuální apetit

Než se přesuneme k jednotlivým účinkům a benefitům kotvičníku na náš organismus, je dobré vědět, co vlastně samotná rostlina obsahuje. V plodech a kořenech kotvičníku je například největší podíl přírodních anabolických steroidů - fytosterolů. Dále je kotvičník bohatý na alkaloidy harman a harmin, bioflavonoidy, glykosidy, flavonoidy, třísloviny, některé druhypryskyřic, kyselinu linolovou a linoleovou nebo třeba vitamín C.
Není tedy divu, že je tato rostlina častým předmětem zkoumání, díky takto bohaté škále účinných látek.

Nejrozšířenější znalosti mezi veřejností jsou především účinky kotvičníku na zvýšení hladiny hormonu testosteronu. Ten začíná po 35 roce života u mužů klesat, s čímž přichází i následky jako postupné zakulacování postavy, méně energie a nedostatek chutě na sex. Psychiatrie dodává, že nedostatek testosteronu má za následek i duševní nepohodu, v horších případech i sklony k depresi. U žen zmírňuje příznaky menopauzy a podporuje plodnost.

Pokud jde o energii a testosteron, není divu, že je kotvičník tak často přidáván i do posilujících suplementů pro sportovce a kulturisty. Dokáže tělo “vybičovat” k maximálním výkonům a výdrži, s čímž souvisí i podpora růstu svalů, nebo následná regenerace celého pohybového aparátu.

To ale není všechno, protože jsme se doposud zabývali veřejností nejznámějšími účinky. Pro někoho mohou být totiž mnohem zajímavější a důležitější schopnosti regulace vysokého krevního tlaku a odbouráváním cholesterolu z krve.

Další účinky kotvičníku
Některé účinky z následujícího výčtu jsou několika studiemi zpochybňovány, nebo nejsou přímo jednoznačné. Dalším výzkumy snad přinesou jasnější výsledky.

  • podporuje regeneraci a očistu jater

  • zlepšuje trávení a s ním spojenou střevní peristaltiku

  • má močopudné účinky a hodí se tak pro léčbu zánětu močových cest

  • může pomáhat při projevech nespavosti

  • zvyšuje krevní srážlivost

  • je vhodný na doléčení a vyladění organismu po těžkých nemocech

  • může léčit ušní šelest - tinnitus

  • pomáhá při léčbě různých typů zánětů, především v dutině ústní

 

Jak kotvičník užívat   
Je hned několik možností jak kotvičník užívat a jednou z nich je i domácí výroba odvaru z celých plodů nebo natě. Nejúčinnější a nejkomplexnější je však kvalitní tinktura. Tu lze například kombinovat i s macou peruánskou pro opravdu zajímavé zlepšení sexuálního apetitu, nebo s konopným semínkem, pokud jde o sportovní výkony. Stejně tak může být kotvičníková tinktura součástí vašeho detoxikačního protokolu.

I když nebyly v kotvičníku objeveny žádné toxické látky, doporučujeme užívat vždy doporučené množství, nejlépe začínat na menších dávkách, pro minimalizování možnosti alergické reakce, která se však objevuje opravdu výjimečně.

Autor: Martin Kuška