Krásná pomocí superpotravin

Čím jsou superpotraviny výjimečné?

V zásadě se jedná o ovoce, semínka a plody, které jsou velmi bohaté na vitamíny a jiné důležité stopové prvky. Obsahují minerály, esenciální mastné kyseliny a další přírodní látky, které pomáhají našemu organismu s přirozenou obnovou buněk. Výjimečné jsou díky velkému procentuálnímu zastoupení těchto látek při porovnání s jinými potravinami. Například chia semínka obsahují 7x více omega 3 mastných kyselina a až čtyřikrát víc fosforu než najdeme v mléčných výrobcích. To jsou nezanedbatelné výhody. Další argumentem, proč zařadit do jídelníčku tyto potraviny je fakt, že jsou ve velké většině přírodního rostlinného původu, neobsahují lepek a jsou vhodné i pro osoby s intolerancí na laktózu.

Většina superpotravin je bohatá i na antioxidanty, které bojují proti oxidativním procesům v těle. To vede ke zpomalení projevu stárnutí a pozdějšími výskytu vrásek a jiných kosmetických problémů. Obsah antioxidantů je navíc prospěšný i pro udržení fungující a silné obranyschopnosti. Mezi superpotraviny pro krásu patří například goji, což jsou semínka kustovnice čínské. Ta jsou bohatá na vitamín C a přírodní antioxidanty. Podstatným zdrojem vitamínu C a minerálních látek jsou i sušené plody moruše. Ta má navíc velmi jemnou chuť a je skvělým dezertem či přísadou do snídaní či svačinových kaší.

Přírodní spalovače tuků

Mezi přírodní spalovače tuků patří například zelený čaj, skořice a zázvor. Výborný je i matcha tea. Tyto látky mají termogenní účinky, kdy podporují tvorbu tepla v metabolismu, což vyžaduje energii. Větší spotřeba energie, znamená i postupné snižování tukových zásob. Vyváženým jídelníčkem a zapojením přírodních spalovačů tuků můžete značně urychlit celý proces hubnutí a rychleji se dostat k vytoužené postavě.

Zelené potraviny

Zelený ječmen, chlorella a spirulina. To jsou tři velmi oblíbené zelené superpotraviny. Není se čemu divit. Jejich fenomenální detoxikační vlastnosti jsou známy již od pradávna. Chlorella je navíc cenným zdrojem velmi dobře využitelných rostlinných bílkovin. Prášek ze zeleného ječmene nebo chlorelly je možné přidávat do smoothie nebo užívat jen tak samotný. Vhodné jsou i kapsle nebo tabletky, které se užívají před jídlem, aby je tělo efektivně využilo. Všechny tyto zelené potraviny se starají nejen o detoxikaci organismu, ale pomáhají ustanovit hormonální rovnováhu. To vede ke stabilním pocitům nebo snadnějšímu hubnutí. Další významná zelená potravina je prášek z rostliny moringa. Ta je stejně opět bohatá na přírodní kvalitní rostlinné bílkoviny a cenné minerální látky.

Proteiny jako superpotravina?

Většina superpotravin obsahuje kromě minerálů a vitamínů i velký podíl bílkovin. Ty jsou pro naše tělo esenciální a obsahují nezbytně nutné aminokyseliny. Superpotraviny se skládají z vyváženého poměru všech různých aminokyselin, které jindy mohou v běžné stravě chybět. S jejich pravidelným zařazením do jídelníčku rozhodně neuděláte chybu a podpoříte zlepšování svých sportovních výkonů a lepší regeneraci. Navíc budete mít krásnější pleť, zdravější nehty a vlasy. To už jsou důvody, proč zelené potraviny stojí alespoň za vyzkoušení. Jejich typickou chuť je možné překrýt v kombinaci s ovocem.

Speciální výživové doplňky

V rámci doplňků výživy se často doplňují vitamíny a minerály. Nejlepší jsou přípravky založené čistě na rostlinné bázi. Ty obsahují extrakty z vybraných superpotravin a nabízí tak koncentrovanou sílu plnou zdraví. Doplňky výživy, i když na přírodní bázi superpotravin, by však v žádném případě neměly nahrazovat pestrou a vyváženou stravu.

Superpotraviny jsou ideální do diety

Vyšší poměr rostlinných bílkovin a obsah nezbytných minerálních látek, jako je vápník, hořčík nebo fosfor. Přesně to najdete v bezlepkové pseudoobilovině s těžko vyslovitelným jménem – quinoa. Dá se z ní připravit kaše, či jí je možné využít jako přílohu. Má nízký glykemický index, čímž pomáhá déle udržet pocit nasycení a zabraňuje chutím na sladké a nezdravé potraviny. Existuje quinoa černá, quinoa červená a quinoa bílá.

Pro případy, kdy nestíháte připravovat snídani nebo si jenom chcete dát chutnou kaši s výbornými výživovými hodnotami, jsou nejlepší volbou snídaňové směsi. Ta s nepraženým kakaem a lucumou je bohatá na antioxidanty a potěší všechny milovníky čokolády a kakaa.

Kolik superpotravin mám jíst?

Odpověď spočívá ve zdravém a vyváženém jídelníčku, kdy se budete snažit zařadit alespoň jednu superpotravinu během dne. Vyzkoušejte chutné zdravé recepty, kdy v jednom receptu do svého těla dostanete až neuvěřitelné množství vitamínů a prospěšných látek. Tyto přirozené potraviny jsou vždy mnohem lepší volba v porovnání se zpracovanými a z velké části chemickými jídly, které jsou k dostání v supermarketech a často představují rychlou náhradu plnohodného jídla. Příprava chutných receptů s využitím zdravých surovin netrvá dlouho a čas si na to najde jistě každý. Chce to jenom trochu chtít a výsledky už se následně dostaví sami.


Autor: Šárka Stuchlíková

Chovatelské potřebyPsi
AutorŠárka Stuchlíková
Blog-datum9.2.2017
ČlánkyKrása, Superpotraviny