Křečové žíly

V Evropě na křečové žíly trpí kolem 40 procent dámské populace. Muže mohou varixy pozlobit také, naštěstí to z nich postihuje pouze 20 procent. Křečové žíly se objevují hlavně na dolních končetinách. Mohou mít tmavě fialové nebo namodralé zabarvení a vypadají zkroucené a vypouklé. Ženy se kvůli tomu dostávají do velkého stresu, protože nemohou ukazovat nohy a jakékoliv sukně se pro ně stávají tabu. A přesně tento problém je dovede k lékaři, který pak navrhne postup léčby.

Na příčině vzniku křečových žil se významně podílí hlavně dědičnost. Jde o tzv. žilní nedostatečnost, při které žilné stěny méně odolávají tlaku krve. Postupem přichází ke ztrátě její pružnosti, dále k jejímu oslabení a rozšíření. Také je dokázáno, že se varixy a žilní nedostatečnost vyskytuje o 30 až 40 procent více u obézních pacientů.

Jeden z nejzávažnějších rizikových faktorů je těhotenství, což dokazuje, že na ně mají vliv zřejmě i hormony (i to, že se u mužů nevyskytují tolik jako u žen). Při těhotenství se také zvětšuje tlak dělohy na pánevní žíly, který se přenáší i do žil dolních končetin. Vše samozřejmě velmi ovlivňuje i životní styl jedince. Nevhodné je dlouhodobé stání či sezení, nedostatek pohybu, kouření nebo i malé množství vlákniny ve stravě.

Nejčastěji se léčí chirurgicky. Potíž je, že se často vracejí. Někdy se udává, že až polovina žen se s nimi do 10 let po operaci znovu setká. Další možností je skleroterapie, při které se do žíly vstříkne látka, která způsobí její uzavření. K této variantě se ale přistupuje, pokud jsou varixy menšího rozsahu. I přes operaci je ale třeba dodržovat tzv. kompresívní léčba, což znamená nošení elastických zdravotních punčoch pro zlepšení tlaku v postižené končetině. Stupeň komprese určuje lékař. Mohou se také používat léky, pro zmírnění potíží pacienta. Mají protizánětlivý účinek, zlepšují průtok krve, zvyšují pevnost a pružnost žilní stěny, odstraňují otok a bolest. Pokud jste raději pro přírodní léčbu, osvědčil se výtažek z ginkgo biloby, koňského kaštanu nebo borůvek. Obsahují vysoce účinné látky - diosmin, aescin a hesperidin.

Důležitou roli zde samozřejmě hraje také prevence. Zlepšení situace docílíte nejen změnou životního stylu a odstraněním škodlivých návyků, ale pomoct mohou i vhodné doplňky stravy. Pacientovi se vždy doporučuje zaměřit se na redukci své hmotnosti, přestat kouřit, mít dostatek pohybu a upravit jídelníček. Mezi vhodné sporty patří plavání, cyklistika nebo turistika. Pozor by si měli dávat při běhu, aerobiku nebo posilování. Nemocným žilám nedělá bohužel dobře ani sauna.

Autor: Tereza Župová

Chovatelské potřebyPsi
AutorTereza Župová
Blog-datum26.1.2017
ČlánkyZdraví