Kuchyňské přísady, které fungují, jako antibiotika

Už Hippokrates říkal: „Nechť je jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je tvým jídlem.“ Kdo chce předejít nachlazení a různým nemocem, tomu stačí si občas dát cibuli, česnek, zázvor, heřmánek, různé koření, med nebo vyzkoušet koloidní stříbro. Naše babičky si běžně strouhaly cibuli, osladily ji lžící medu, nechaly přes noc uležet a tuto aromatickou medicínu užívaly na kašel.

Koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda:
Česnek: obsahuje látku alicin, která se vyznačuje podobnými vlastnostmi jako penicilin. Má silné protiplísňové a antioxidační účinky, které eliminují rakovinotvorné bujení. Česnek dodává spoustu vitamínů a minerálních látek, které jsou prospěšné pro celkové zdraví. Někdo nemá rád jeho výrazné aroma, a proto mu raději dává přednost v přírodních tabletách.

Kokosový olej: použití kokosového oleje je nekonečné. Je plný antioxidantů, vyrovnává hladinu cukru a cholesterolu v krvi, kyselina laurová a kaprylová pomáhají v boji proti bakteriálním infekcím.

Med: je tradiční přírodní medicína stará 2700 let. Obsahuje enzym, který uvolňuje peroxid vodíku a ten pomáhá tělu při boji s infekcemi, čistí krev, zklidňuje trávící systém a přispívá k optimální funkci jater.

Zelí: jeden šálek pokryje 75 % doporučené denní dávky vitamínu C. Sloučeniny síry mají antibakteriální účinky a jsou prospěšným bojovníkem proti rakovině. Zelí se hodí do salátů a jako příloha. Velmi zdravá je zelná šťáva s medem, která upravuje zažívání, předchází nemocem a redukuje hmotnost.

Oregano: eliminuje množení virů, pomáhá při hubnutí a prospívá dobrému trávení. Olej, který se nachází v oreganu (karvakrol) ničí viry, které způsobují infekci.

Echinacea: tato bylinka potlačuje příznaky nachlazení a posiluje imunitní systém. Podle zdravotního centra Marylandské univerzity v USA je echinacea vhodná k léčbě zánětů močových cest a vaginálních infekcí.

Druhy antibiotik:
Antibiotika jsou léky, které ničí mikroorganismy a zabraňují jejich množení. První zmínka o přírodním léčivu (z plísně) s antibiotickými vlastnostmi je stará 2500 let. Obrovský pokrok v léčbě antibiotiky učinil až Alexander Fleming ve 30. letech 20. století. Rozlišujeme 2 druhy antibiotik: baktericidní (hubí bakterie) a bakteriostatické (zastavují množení bakterií). Nejznámější jsou antibiotika na angínu a širokospektré peniciliny.

Pokud se léčíte na některé z infekčních onemocnění, měli byste mu přizpůsobit stravování a pitný režim. Nikdy neužívejte alkohol na antibiotika, protože může dojít k poškození jater nebo k onemocnění ledvin, také byste neměli kombinovat antibiotika s mléčnými výrobky. V mléku je obsažen vápník, který omezuje vstřebávání účinných látek. Dále je dobré se vyvarovat pomerančovému džusu, minerálním vodám a multivitaminovým nápojům, které snižují kyselost žaludku. Vždy dbejte na rady lékaře a nechoďte s antibiotiky na slunce, aby se nedostavila kožní alergická reakce.

Antibiotika a sport:
Názory odborníků se u antibiotik a sportu rozcházejí. Lékaři většinou doporučují klidový režim, aby se tělo mohlo vypořádat se zánětem v těle. Pokud je onemocnění doprovázeno vysokou teplotou či velkou rýmou a kašlem, je lepší raději zůstat v posteli. Po několika dnech, když je virová infekce na ústupu, neuškodí krátká procházka či pobyt na čerstvém vzduchu.

U vrcholových sportovců oslabených virovým onemocněním je výkon vždy snížen a nevylučuje se riziko náhlého úmrtí. Přímá souvislost mezi fyzickou zátěží, nemocí, antibiotiky a smrtí však nebyla nikdy prokázána. Některé druhy bakterií mohou zanechat v těle následky, které se projeví až za několik let, například může nastat srdeční šelest způsobený nedoléčeným zánětem prodělaným před 10 lety.

Antibiotika a menstruace:
Příchod menstruace může ovlivnit mnoho faktorů, ale samotná antibiotika to nejsou. Nejčastější příčiny zpožděného krvácení jsou stres, nadměrná fyzická zátěž, nemoc, hormonální přípravky na štítnou žlázu, nastydlé vaječníky a časté přesuny mezi jinými časovými pásmy.

Autor: Michaela Hynková

Chovatelské potřebyPsi
AutorMichaela Hynková
Blog-datum5.1.2017
ČlánkyZdravá strava, Zdraví