Kurkuma a její využití

Kurkumin se získává extrakcí z kořene kurkumovníku, vlastně moc pěkné, víceleté rostliny, která je typická svými oválnými listy a krásnými růžovo-fialovými květy. Není problém kurkumovník pěstovat jako pokojovou květinu, v teple a vlhku. Nejdéle benefitů kurkumy využívají v Indii, v ajurvédské medicíně jde o tradiční rostlinu. Než jsme její účinky začali poznávat zde v Evropě, znali jsme kurkumu alespoň z kari a také z hořčice, kde vytváří typickou barvu.

Vstřebatelnost kurkuminu
A tímto se vracíme k našemu článku o piperinu. Proč? Kurkumin sám o sobě totiž není moc dobře vstřebatelný naším organismem a v žaludku rychle metabolizuje. Proto se k němu černý pepř (piperin) a také lecitin přidávají. Hlavně piperin je v tomto ohledu opravdu schopný a zvyšuje účinky až stonásobně. Několik studií také hovoří o smíchání kurkuminu s ricinovým olejem a polyethylenglykolem, kdy se nerozložený po užití dostává do krve. Můžeme odvodit, že vhodnost užívání je tedy především po jídlech s tukem, i když jde o zobecnění. Mimochodem, pojídat kurkumu pro příjem kurkuminu je neefektivní. Důležité je užívat extrakt, samotné kurkumy by bylo nutné sníst denně po hrstech, kurkumin je totiž obsažen pouze v řádech jednotek procent.Účinky kurkuminu
Kurkumin má hned několik benefitů, na kterých se shoduje více studií. Je prokázáno, že je silným antioxidantem (proto ho můžeme v několika přípravcích najít společně i s kyselinou alfa lipoovou - ALA) a snad nejvíce se o něm mluví ve spojení s protizánětlivými účinky. Co to znamená? Určitě to, že může pomáhat i s řadou autoimunitních onemocnění, způsobujících chronický zánět. Pro příklad si uveďme revmatoidní artritidu nebo strašáka jménem Alzheimer. Prokázány jsou také protirakovinné účinky. Není zcela jasné, zda je kurkumin i účinnou prevencí, faktem však zůstává blokace tvorby metastáz. Tento efekt byl prokázán především při rakovině některého z trávicích a vylučovacích orgánů.

Nejnovější studie se zabývají kurkuminem ve spojení s antidepresivními účinky. Není ale stále zřejmé, jestli spojitost není spíše v protizánětlivých schopnostech, které na některé z typů depresí mohou zabírat.

Posledním velice pozitivním objevem se stalo snížení rizika srdečních onemocnění, při dlouhodobém preventivním užívání cca 1 g kurkuminu denně.

Kvalitní kurkumin bez debat stojí za zařazení mezi doplňky stravy nejen, pokud trpíte jednou s výše uvedených zdravotních obtíží. Jeho benefity lze nazvat jako širokospektrální a další dobrou zprávou je, že stále probíhá několik zajímavých výzkumů, které pravděpodobně přinesou další zajímavá zjištění. Nově je kurkumin například podezříván ze snížení uvolňování hormonu leptinu, což by znamenalo regulaci pocitu hladu.

Autor: Martin Kuška