Kyselina listová a prevence předčasného porodu

Důležitost spočívá v tom, že u plodu podporuje růst, pozitivně totiž působí na dělení buněk. Převážně v oblasti nervové soustavy se podílí na diferenciaci tkání. Jejím užitím snižujeme riziko vrozených vad plodu.

Jaká je ideální dávka kyseliny listové během těhotenství?
V období prvního až třetího měsíce by žena měla zvýšit dávky na 400 mikrogramů denně. Obecně v prvním trimestru lze přísun zvýšit až na 800 mikrogramů denně. O užití vyšších dávek je lepší se poradit se svým gynekologem. Lékař může dávku ještě podstatněji navýšit, pokud se u ženy objevily nějaké problémy i například dle zkušeností z předchozích těhotenství. Příjem kyseliny listové se doporučuje i v období kojení. Rizika při vysokém užívání jsou malá. Patří totiž do skupiny vitamínů rozpustných ve vodě a nadbytečné množství se vyloučí močí. Jelikož je potřeba opravdu vysokého množství, doporučuje se i konzumace doplňků stravy. I když příjem z pestrého jídelníčku je mnohem kvalitnější.

Jaké jsou zdroje kyseliny listové?
Vyskytuje se převážně ve špenátu, brokolici, chřestu, růžičkové kapustě a jiné listové zelenině. Nesmíme ale zapomínat na fakt, že se vařením listová zelenina zničí. Konzumace se tedy doporučuje v čerstvých salátech či šťávách. Dále kyselinu listovou najdeme v luštěninách, celozrnném pečivu, sušených datlích, ovesných vločkách, játrech, nadledvinkách a mnoho dalšího.

Jaké jsou rizika při nedostatku kyseliny listové?
Snížený příjem se ukazuje být problémovým i v otázce samotné plodnosti. Nejvíce jsou ohroženy mladé ženy. Uvádí se, že při nedostatečném přísunu kyseliny listové v těhotenství hrozí zvýšené riziko potratu, odtržení placenty a další vážné problémy.


Autor: Tereza Župová

Chovatelské potřebyPsi
AutorTereza Župová
Blog-datum15.2.2017
ČlánkyPro maminky, Zdraví