Léčba a prevence opruzené pokožky

Pro lidský organismus je zcela přirozené pocení. Pokud bychom se vůbec nepotily, nebyli bychom pravděpodobně v pořádku, co se týče zdraví. Ale, pokud se nadměrně potíme tak, že se nám vytvářejí nepříjemné a bolestivé opruzeniny, umí nám to pořádně zkomplikovat život.

Opruzeniny umí potrápit jak malé děti, už od kojenců a batolat, stejně tak i dospělé, muže i ženy. Jde o nepříjemné onemocnění, které vzniká zejména tam, kde se dotýkají, nebo třou o sebe dvě plochy pokožky. Na tomto místě se pak zadržuje teplo a vlhko. Pokud je navíc chráněno těsným oblečením, které brání přísunu vzduchu, dochází k hromadění kožního potu a mazu. To způsobuje podráždění pokožky. Ta reaguje svěděním, zarudnutím či pálením.

Opruzeniny u malých dětí vznikají zejména jako důsledek nošení plen. Tím, že pokožka pod plenkou nedýchá, je náchylná k zapaření hlavně v okolí konečníku a zadečku. Kojenci mají pokožku citlivější a vnímavější na poškození, než starší děti či dospělí. K nejběžnějšímu typu zapaření dochází v důsledku podráždění pokožky čpavkem, který vzniká působením střevních bakterií na moč. Opruzené kůže u kojenců a batolat se dá nejlépe předcházet pravidelným mytím míst, které jsou nejvíce náchylné k zapaření - krční záhyby, podpaží, nožičky a zadeček miminka. Co se týče tzv. plenkové dermatitidy, při přebalování je důležité nechat zadeček miminka chvíli na vzduchu. Na očištěnou a suchou kůži pak nanášíme ochrannou mast nebo mast proti opruzeninám, např. Bepanthen, Sudocrem, Rybilka, Canesten krém, atd. Vhodné jsou i masti s obsahem zinku, můžeme použít také zásyp, ale pouze zinkový, jiný se nedoporučuje na vlhkou nebo podrážděnou pokožku.

 Opruzeniny se nevyhýbají ani dospělým. Náchylnější na ně jsou více muži než ženy, a také obézní lidé a diabetici. Obyčejně se kůže zapaří v oblasti třísel, což je velmi nepříjemná záležitost zejména v letních měsících. Nejčastější příčinou opruzené kůže u dospělých je nevhodné oblečení, které je buď příliš těsné nebo z umělého syntetického materiálu. Kůže nám nedýchá, zčervená a mechanický pohyb na takto zanícené kůži ještě vyvolává bolest. Pokud se nám pokožka zapařila, nepříjemně svědí a byť jen nejmenší dotyk postiženého místa vyvolává bolest, rozhodně bychom to neměli podceňovat a čekat, že nás "to" nějak samo od sebe přejde. Určitě nepřejde, právě naopak, můžeme situaci ještě více zhoršit!

V současnosti existují různé masti, mastičky, oleje či krémy na léčbu opruzenin. Velmi dobré účinky má například minerální olej s výtěžkem bezu nebo rybí olej. Někteří odborníci doporučují řepíkové nebo Měsíčkové lázně, které zklidňují podrážděnou pokožku a mají blahodárný účinek. Podobně jako u dětí, i v případě opruzenin u dospělých jsou účinné masti s obsahem zinku, kalcia nebo bílého ichtyolu. Jedná se o látky, které podporují hojení a regeneraci kůže.

V případě, že se nám vytvořila opruzenina a nemáme po ruce žádný lék, doporučuje se postižené místo umýt čistou vodou nebo minerálkou na uklidnění. Pokud nemáme vážnější zdravotní problém a kůže se nám zapařuje, měli bychom rozhodně změnit oblečení hlavně v létě. Naše pokožka musí dýchat, a proto je na místě volnější a vzdušnější oblečení, nejlépe z bavlněného materiálu. Budeme se samozřejmě potit, vždyť v létě je to zcela přirozené, ale můžeme tak zabránit nepříjemným vyrážkám, svědění a bolesti.


Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
AutorBeáta Rampáková
Blog-datum3.4.2017
ČlánkyKrása