Letní bodnutí hmyzem

Běžné příznaky bodnutí hmyzem
Jestliže nejste alergičtí, pravděpodobně se u vás po bodnutí hmyzem nevyvine žádná alergická reakce. Mezi nejčastější příznaky bodnutí hmyzem patří svědění, otok, zčervenání a v některých případech dokonce mírně zvýšená teplota. V případě, že jste však alergičtí, může následovat těžká alergická reakce, která vás dokonce může ohrozit na životě, neboť můžete upadnout do anafylaktického šoku. Domníváte-li se však, že vás žádná alergie netrápí, po bodnutí hmyzem se může alergie objevit i u toho, kdo do této chvíle alergický vůbec nebyl.

Zajímá vás, jak se taková alergická reakce na bodnutí hmyzem pozná? Obvykle se dostaví otok obličeje, rtů nebo krku, začne se vám obtížněji dýchat, může se objevit nevolnost, vyrážka a výrazné svědění či vás může bolet břicho. To vše je povětšinou doprovázeno zrychlenou tepovou frekvencí nebo prudkým poklesem krevního tlaku, který může způsobit i mdloby.

Tipy, jak ošetřit štípance a bodnutí od hmyzu
Mezi nejobvyklejší bodnutí hmyzem patří včelí. V takovém případě okamžitě vyndejte žihadlo a přiložte ledový obklad. Žihadlo vždy vytahujte velice opatrně, nejlépe za pomoci pinzety tak, abyste nezmáčkli vypouklý puchýřek s jedem, který byste si akorát tak vstříkli do kůže. Poté na místo vpichu aplikujte chladivou mastičku proti svědění. V případě, že se dostaví silná alergická reakce, na nic nečekejte a zavolejte pomoc. Tu ostatně volejte i v situaci, kdy dotyčný dostal žihadlo do krku, jazyku, úst či do oblasti očí. To samé platí, i pokud jde o mnohanásobné bodnutí.

Také vás dokáže otrávit, když sedíte s přáteli u táboráku a co chvíli odháníte dotěrný hmyz? Ať už dostanete štípanec od komára či ováda, snažte se jej neškrábat. Běžné štípnutí může vyvolat zarudnutí o velikosti jeden až dva centimetry. Během chvíle se taktéž mohou objevit červené pupínky nebo skvrny.

První pomoc proti hmyzímu bodnutí
Proti svědění vám pomůže například šťáva z jitrocele, plátek okurky nebo cibule. Zmírnit svědění ale taktéž dovede i grepový olej. Každý štípanec či bodnutí je ovšem dobré vydezinfikovat. K tomu vám výborně poslouží klasika v podobě kalciové masti. V případě, že bydlíte v blízkosti přírody, mějte během léta po ruce také odvar z růžových lístků, který dokonale zmírňuje otoky a zároveň příjemně chladí. Místo bodnutí či štípnutí můžete taktéž chladit pomocí gelových polštářků. Nezapomeňte je však vždy omotat nějakou textilií. V opačném případě byste si mohli ještě přivodit omrzliny. K hojení puchýřků po bodnutí hmyzem taktéž účinně pomáhá aloe vera.

Pozor na klíšťata
Pokud se často pohybujete v přírodě, měli byste být očkovaní proti klíšťatům, která jsou známými přenašeči encefalitidy a lymeské boreliózy. A protože klíšťata číhají v trávě i na keři, můžete se velice lehko stát jejich příští kořistí. Kousnutí klíštětem není nic příjemného, neboť jak každý dobře ví, dostat klíště ze sebe není úplně jednoduché. Mezi osvědčené metody patří například taková, že klíště nejprve pokapete dezinfekcí. Poté si vezměte pinzetu a kývavým pohybem s klíštětem hýbejte do té chvíle, než se samo uvolní. Místo po kousnutí klíštětem opět dobře vydezinfikujte. Kousnutí od klíštěte je vždy nutné ještě několik dnů pozorovat. To, že klíště bylo infikované, můžete poznat po dvou až třiceti dnech, a to tak, že se objeví buď červená skvrna nebo bílý kruh s červeným okrajem. Jestliže se u vás projeví únava, zvýšená teplota, bolesti kloubů či hlavy, pro jistotu vyhledejte lékařskou pomoc.

Prevence před hmyzím útokem
Dobrou prevencí před útokem hmyzí havěti je například rozvěšení snítek levandule, jejíž aroma hmyz odpuzuje, či zapálení tabáku. Mnohem větším nebezpečím však je, že i takový komár může být přenašečem boreliózy, a proto je dobré štípancům od komárů i jiného hmyzu raději předejít.

Autor: Kateřina Doul

Chovatelské potřebyPsi
AutorKateřina Doul
Blog-datum16.9.2016
ČlánkyZdraví