Magická moc aromaterapie

Jak aromaterapii provádět
Pozitivní účinky působení éterických olejů jsou přisuzovány specifickému chemickému složení, které dokáže interagovat s hormony a podobnými signalizačními látkami v našem organismu. To má za následek specifické reakce, které se projevují jako uvedené účinky. Pro dosažení požadovaného efektu je však nesmírně důležité zachovat správný postup aromaterapie.

Pomocí inhalace
Velmi rychlá a jednoduchá metoda, jak do organismu dostat éterické oleje. Inhalace je možná několika různými způsoby. Prvním je vdechování oleje z kousku látky přiložené k nosu. Druhým způsobem je přidání několika kapek oleje do misky s horkou vodou, z níž se uvolňuje pára. Nad miskou pak držíme hlavu přikrytou například ručníkem a inhalujeme. Kdo má, může využít speciální aromalampu, kam stačí umístit trochu vodu spolu s pár kapkami éterického oleje, a po zapálení svíčky začneme cítit vůni.

Léčebná aromatická koupel nebo masáž
Pro příjemný relaxační zážitek a plné využití možností éterických olejů se předem určené množství kapek přidává do koupele. Stejně tak je možné využít aromatické oleje pro masáže, které pak pomohou s uvolněním a zvýšením příjemného pocitu z celé masáže. Správně provedená masáž v kombinaci s éterickým olejem dokáže doslova zázraky a budete se cítit jako znovuzrození.

Kdy je aromaterapie vhodná?
Aromaterapie si dokáže poradit a výrazně pomoci při celé řadě problémů. Ať už se jedná o poruchy trávení, bolesti hlavy nebo třeba horečku, tak i nespavost nebo deprese. Důležité je však správné dávkování. Rizika jsou zcela minimální, ale při použití velkého množství oleje mohou hrozit bolesti hlavy nebo nevolnost.

Základy aromaterapie pro děti
Při používání léčebné moci éterických olejů u dětí dbáme na to, abychom nepřekračovali doporučené množství kapek. V ideálním případě často postačí i poloviční množství, než u dospělého člověka. Mezi vhodné oleje pro děti patří meduňka na snížení horečky a proti nespavosti, mandarinka pro uvolnění napětí, citron při potížích s infekcemi nebo levandule pro zlepšení hojivosti ran.

Aromaterapie v těhotenství
Využívání éterických olejů v těhotenství se pojí s mnoha omezeními. V období prvních dvaceti týdnů se nedoporučuje bazalkový, cedrový, myrtový, rozmarýnový nebo šalvějový olej. Po celou dobu těhotenství se pak vyvarujte používání anýzového, andělikového, citronelového, skořicového, dobromyslového, estragonového, fenyklového, jalovcového, kmínového, saturejkového, yzopového nebo hřebíčkového oleje. Vždy si raději důkladně přečtěte lahvičku s éterickým olejem, kde je případná nevhodnost použití v období těhotenství uvedena. V období těhotenství je žena nesmírně citlivá na různé podněty, které dříve vůbec nemusela vnímat. Rozhodně proto není dobré příliš experimentovat a zkoušet extrémnější metody aromaterapie. V tomto případě rozhodně platí, že méně znamená více.

Účinky jednotlivých vůní
Každý z olejů má lehce odlišné účinky. Podívejte se a vyberte si takový olej, který vám pomůže právě s některým z níže uvedených problémů. Proti nespavosti a na uklidnění se hodí metoda inhalace olejů z bazalky, cedrového dřeva, eukalyptu, heřmánku, majoránky, jalovce, jasmínu, meduňky, modřínu, červeného pomeranče, růže, santalového dřeva nebo smrku. Vhodná je koupel z mandarinky, levandule nebo šalvěje.

Bolest hlavy
Na bolest hlavy pomáhá inhalace oleje z bazalky, citronu, eukalyptu, kardamomu, máty, meduňky, modřínu, tymiánu, zázvoru nebo růže.

Pro odstranění celulitidy
Na celulitidu pomáhají masáže s bazalkou, citronem, cypřišem, grepem, pomerančem, šalvějí, skořicí nebo rozmarýnem.

Na dýchací potíže
Při bronchitidě nebo potížích s dýcháním se hodí inhalovat oleje z anýzu, bazalky, borovice, cedrového dřeva, cypřiše, douglasky, eukalyptu, jalovce, jasmínu, jedle, majoránky, máty, myrty, rozmarýnu, smrku nebo tymiánu.

K čištění vzduchu a na dezinfekci
Jako prevence a podpora imunity slouží oleje z bergamotu, borovice, citrónu, jedle, eukalyptu, limetky, máty, skořice, smrku, šalvěje nebo vavřínu.

Při nachlazení
Pro urychlení léčby nachlazení nebo mírnějšího průběhu rýmy volíme oleje z cedru, douglasky, kardamomu, majoránky, máty, rozmarýnu, skořice nebo tymiánu.

Na revmatismus a artritidu
Účinné pro zmírnění projevů revmatizmu nebo artritidy jsou masáže s oleji z borovice, cypřiče, eukalyptu, heřmánku, jedle, hřebíčku, mandarinky, mateřídoušky, rozmarýnu, modřínu, smrku nebo zázvoru.

Žaludeční problémy
Při špatném trávení nebo jiných žaludečních potížích jsou vhodné masáže s anýzem, citronem, meduňkou, majoránkou, mátou, šalvějí, tymiánem nebo myrhou.

Pro mastnou pleť
Při potížích s mastnou pletí vyzkoušejte jemné masáže s několika kapkami oleje z borovice, cedru, citronu, eukalyptu, hřebíčku, majoránky, levandule, růže, rozmarýnu, šalvěje, tymiánu, meduňky nebo modřínu.

Pouze přírodní oleje
Aby byly výsledky skutečně léčivé, je nutné, aby vybraný olej byl čistě přírodního původu. Syntetické nabízené oleje mohou mít podobnou vůni, ale rozhodně nemají stejné funkční vlastnosti jako pravé účinné přírodní oleje. Při nákupu tedy sledujte, zda se skutečně jedná o výhradně přírodní produkt bez vedlejších chemických přísad.

Autor: Šárka Stuchlíková

Chovatelské potřebyPsi
AutorŠárka Stuchlíková
Blog-datum6.10.2016
ČlánkyKrása, Zdraví