Měsíček lékařský

Pokud slyšíme slůvko měsíček, většinou si představíme něco příjemného, možná malinkého a léčivého. Odborná terminologie používá pojmenování měsíček lékařský. Domovem měsíčku lékařského je jižní Evropa a oblasti Blízkého východu. Jde o rostlinku - květinku, která má velmi příjemnou vůni a krásný vzhled. Samozřejmě, to nejsou jediné přednosti měsíčku lékařského. Jeho přívlastek napovídá léčivým schopnostem a účinkům.

Měsíček lékařský má rozsáhlé využití při zdravotních potížích. V první řadě je významným přírodním antibiotikem, nejčastěji je používán ve formě čaje. Chrání nás před viry, bakteriemi a kvasinkami, které škodí našemu zažívacímu ústrojí. Působí jako antioxidant, tedy chrání buňky těla před poškozením. Stimuluje produkci žluči, činnost jater, hojí žaludeční vředy a záněty trávicího traktu. Vzhledem k tomu, že čaj z měsíčku lékařského má silné protizánětlivé účinky, dokáže pomoci při bolesti kloubů a artritidě. Měsíčkový olej je také skvělý k léčbě artritidy.

Měsíčková mast je vhodná k léčbě plísňových onemocnění kůže, používá se také na popáleniny, poraněnou kůži, kožní záněty, křečové žíly, některé ekzémy či akné. Měsíček patří k rostlinám, které účinně zasahují proti rakovině a rakovinovým nádorům. Čerstvou měsíčkovou šťávu lze velmi účinně použít při rakovině kůže. Dobrou zprávou je, že tato zázračná léčivá rostlinka roste i u nás, v našem podnebném pásmu na slunných stanovištích do výšky kolem 1 500 m.n.m. Chloubou měsíčku je jeho krásný oranžový pravidelný astrovitý květ, který se v noci zavírá. Není náročný na pěstování, můžeme si ho vypěstovat i doma na zahrádce.

Zajímavostí je, že Egypťané používali měsíček jako omlazující prostředek, možná proto byly mnohé ženy starého Egypta tak krásné. Ve velké úctě mají měsíček i hinduisté, jeho květy zdobí oltáře svých chrámů. Lékaři jeho listy během americké občanské války ošetřovali otevřená poranění vojákům. V 16. století se podával s vínem při vynechávání menstruace a již v roce 1817 se začal používat jako protirakovinný prostředek na dělohu, což se lidově traduje dodnes.

Měsíček má své místo a využití i v kuchyni a každá správná hospodyňka by měla vědět, že čerstvé květy měsíčku jsou velmi dekorativní, proto se s oblibou používají na zdobení moučníků, salátů a polévek před servírováním. Měsíček lékařský je opravdu velmi cenná léčivá bylina, která by neměla chybět v lékárničce u nikoho z nás. Někteří nazývají tuto rostlinku např. měsíček nebo sluníčko, nejen pro její krásnou oranžovou barvu, ale i pro úžasné zázračné léčivé účinky.

Nemáte ještě doma toto oranžové sluníčko? Tak je nejvyšší čas si jej pořídit! Nikdy nevíte, kdy ho budete potřebovat.

Autor: Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
AutorBeáta Rampáková
Blog-datum2.1.2017