Mladý ječmen a lepek

Mezi tyto superpotraviny patří zelený ječmen, chlorella, spirulina, zelená káva, zelený čaj a ženšen. Denně stačí vypít jednu sklenici nápoje ze zeleného ječmene a doporučená dávka vitamínů je splněna.

Mladý ječmen (Hordeum vurgale) je velmi prospěšný pro naše zdraví. Ulevuje od ulcerózní kolitidy, slouží jako prevence rakoviny, posiluje imunitní systém, pročišťuje organismus, chrání před poškozením buněk a pomáhá s jejich regenerací. Udržuje zdravou kůži, podílí se na metabolismu kostí, podporuje pružnost a omlazuje.

Co je to mladý ječmen?
Jedná se o mladé výhonky ječmene, které se sklízejí ještě zelené, aby v nich zůstalo co nejvíce vitamínů. Je bohatý na vitamín A, vitamín B1 (thiamin), vitamín B2 (riboflavin), vitamín B3 (niacin), vitamín B6, kyselinu listovou, vitamín C (kyselinu askorbovou), vitamín E (alfa-tokoferol), vitamín K a (fyllochinon). Obsahuje velké množství elektrolytů (hořčík, fosfor a draslík), důležité minerály (zinek, železo a vápník), silné antioxidanty, esenciální aminokyseliny, prospěšné enzymy a vlákninu.

Zelený ječmen má prý 11x více vápníku než kravské mléko, 5x více železa než špenát a 4x více vitamínu B1 než pšeničná mouka.

Zelený ječmen účinky:
Silný antioxidant: Mladý ječmen může být konzumován jako šťáva extrahovaná z obilných klíčků nebo ve formě sušeného zeleného prášku. Díky vitamínu E, beta-karotenu a superoxidu dismutázy pomáhá neutralizovat účinky volných radikálů.

Detoxikuje: Zelený ječmen je vynikající pro přírodní očistu těla. Účinně odstraňuje nahromaděné škodlivé těžké kovy, které mohou způsobit poruchy chování, zejména u malých dětí. K detoxikaci nejvíce přispívají zinek, selen, měď, chlorofyl a beta-karoten. Stimulují vylučování odpadu, hlenů a krystalizují kyseliny. Tím podporují metabolické procesy, které čistí játra.

Posiluje imunitu: Ječmen podporuje obranyschopnost organismu, jeho pravidelná konzumace dodává tělu potřebné živiny a vitamíny. Silná imunita bojuje proti infekcím a zabraňuje rozvoji vážných chorob.

Bojuje se závislostí: Zelený ječmen je efektivní lék proti různým druhům závislostí. Díky kyselině glutamové potlačuje chuť na škodlivé látky, jako jsou alkohol, káva, nikotin, drogy a sladkosti.

Udržuje optimální pH v těle: Ječmen přispívá k alkalické rovnováze kyselin v těle. Snižuje nadměrnou hladinu pH, která může způsobit narušení acidózy. Nevyrovnaná kyselost vede k celé řadě zdravotních problémů, například k poruše spánku, srdečním slabostem, únavě, zácpě a lámavým nehtům.

Má omlazující účinky: Tato zelená superpotravina se stará o regeneraci buněk. Chlorofyl, vitamín B, železo a modré barvivo phycocyanin stimulují kostní dřeň a podporují tvorbu bílých a červených krvinek. Ječmen omlazuje stárnoucí buňky a udržuje pokožkou zdravou a mladistvou. Přítomné enzymy zlepšují kvalitu krve, regulují trávení a působí jako omlazující tonikum pro celé tělo.

Využití v kuchyni: Mladý ječmen se používá po celém světě pro přípravu polévek, dušených pokrmů, pro výrobu chleba, sladových výrobků, sladového mléka, vína a piva. Z ječmene se také dělá seno a krmivo pro zvířata.

Bezlepková dieta: Lidé s celiakií trpí poškozením střev díky proteinu lepku. Jelikož neexistuje žádná léčba, jediná prevence je se vyhýbat potravinám, které obsahují lepek. Nevhodné potraviny jsou například chleba, obilné výrobky, potraviny v konzervách, omáčky a salátové dresinky. Ječmen sice patří do seznamu nevhodných potravin, ale mladý ječmen je výjimka. Rostlina nejprve vytváří listy, pak trávu a až nakonec má zrna, která jako jediná obsahují lepek. Pokud je ječmen sklizen ještě zelený než začne kvést, tak je považován za bezlepkovou potravinu. Odborníci na celiakii doporučují lidem s tímto onemocněním, aby si před koupí zeleného ječmene prostudovali složení výrobku, zda prošel řádnou kontrolou a neobsahuje lepek.

Zkušenost s mladým ječmenem je u většiny lidí stejná. Nejprve se dostaví mírná vyrážka, která by neměla odradit od dalšího užívání. Jedná se o přirozenou očistu těla, která se srovná během dvou týdnů. Pravidelné pití nápoje z ječmene dodá tělu doporučené množství vitamínů a spoustu energie. Průměrná cena zeleného ječmene v tabletách nebo v prášku (za 250 g balení) je okolo 400 Kč.

Autor: Michaela Hynková

Chovatelské potřebyPsi
AutorMichaela Hynková
Blog-datum25.1.2017
ČlánkySuperpotraviny, Zdraví