Může dieta zlepšit zdraví vašich kloubů?

Nezdravá strava při artróze

  • - Smažené jídlo: vědci z Mount Sinai of Medicine zkoumali vliv smažených jídel na zdraví a zjistili, že pokud omezíme příjem nezdravých potravin, tak dojde ke snížení zánětu a k celkovému zlepšení zdravotního stavu. Vhodnější je pravidelná konzumace ovoce a zeleniny.

    - Mléčné výrobky: prý ovlivňují bolavou artritidu díky obsahu proteinu, který může dráždit tkáň kolem kloubů.

    - Cukr a rafinované sacharidy: artróze se dá předejít omezením cukru, pečiva z bílé mouky a slazeným limonádám, které způsobují v těle zánětlivá onemocnění.

- Alkohol a tabák: vedou k řadě zdravotních problémů. Kuřáci mají vysoké riziko rozvoje revmatoidní artritidy a u lidí holdujících alkoholu zase hrozí vyšší pravděpodobnost onemocnění dnou.

- Sůl a konzervanty: spousta potravin, hlavně polotovary do mikrovlnky, obsahují nadměrné množství soli a jiné konzervační látky, aby se prodloužila jejich doba trvanlivosti. Takovým výrobkům se lze vyvarovat důkladným přečtením jejich složení a nahradit je čerstvými potravinami.

- Kukuřičný olej: pečivo a cukrovinky s obsahem kukuřičného oleje a saturovaných tuků sice uspokojí chuťové buňky, ale bohužel mohou vyvolat zánět. Vědci doporučují raději konzumovat potraviny s omega-3 nenasycenými mastnými kyselinami jako jsou ryby, které ulevují od bolavých kloubů.

Potraviny pro klouby:
Bílkoviny lze získávat nejen z masa a mléčných výrobků, ale bohatým zdrojem pro kloubní výživu jsou i různé rostlinné produkty jako je špenát, ořechová másla, tofu, fazole, čočka a quinoa.

Pomeranče, papriky, dýně a mandarinky obsahují karotenoidy zvané kryptoxantin a zeaxantin, které eliminují zánět. Švédská studie tvrdí, že lidé, kteří jedli středomořskou stravu a devět porcí ovoce a zeleniny denně, po dobu tří měsíců zjistili, že se jim zmírnila revmatoidní artritida.

Papaya: v tomto exotickém ovoci najdeme vitamín A, C, E, draslík a hořčík nezbytné pro zdravé klouby. Enzym papain umí aktivovat různé procesy v těle, které podporují vstřebávání živin.

Stoprocentně osvědčená dieta pro léčbu artrózy, revma a artritidy neexistuje, protože to co vyhovuje jednomu člověku, tak druhému může uškodit. Jedno je však jisté, udržování se v kondici a vyvážená strava vždy uleví od akutních potíží s klouby a posílí celkové zdraví.

Autor: Michaela Hynková

Chovatelské potřebyPsi
AutorMichaela Hynková
Blog-datum18.10.2016
ČlánkyZdraví