Mykóza nehtů

Mykóza neboli plíseň nehtů
Mykóza nehtů je onemocnění, které sice nepatří mezi závažné, ale může výrazně snížit kvalitu života a značně vás omezovat. Odborně se jedná o onychomykózu, kdy jsou původcem problém mikroorganismy, jako jsou některé druhy patogenních hub a kvasinek. Ty se usídlí v nehtovém lůžku, kde vzniká celý tento velmi nepříjemný problém. Jeho odstranění je poměrně složité. Tento problém se rád vrací a stačí opravdu malinko a můžete začít znovu s léčbou.

Jak vzniká plíseň nehtů?
Otevřená obuv, veřejná koupaliště, veřejné sprchy a podobná místa jsou důvodem, proč můžete trpět mykózou. Často tento problém vzniká i z nedostatečné hygieny nohou, kdy se při zapaření mohou snadno množit nežádoucí bakterie a celé to vede ke vzniku mykózy. Toto houbové onemocnění chodidel se projevuje praskáním pokožky, na které se zobrazují nevzhledně vypadající bílé povlaky. Vznikají trhliny, ze kterých může až téct krev. Celý problém bývá velmi nepěkný a rozhodně se nehodí pro nošení otevřených bot. Kromě bolesti se tedy potýkáme i s problémem, jak nevzhledně vypadající nohy zakrýt.

Jak se zbavit nehtové mykózy
Bez přípravku z lékárny se většinou neobejdete. Existují pěny, pasty, mastičky a podobné přípravky, které jsou volně dostupné, a není nutné recept od lékaře. Pokud však chcete něco účinnějšího nebo tyto běžně dostupné prostředky nefungují, navštivte svého lékaře, který vám doporučí vhodnou léčbu. Poměrně účinnou možností je takzvaná „chytrá houba ta se živí na všech těchto patogenních organismech a účinky jejího působení jsou poměrně rychlé. Bývá přidávána do některých léčebných přípravků a pomáhá eliminovat určité druhy patogenních hub. Může se stát, že se zrovna nakazíte kmenem, který vyžaduje mnohem silnější léčbu a právě v tomto případě je na místě navštívit doktora.

Jistě můžete vyzkoušet i lázně v heřmánku, máty, šalvěje a dalších bylinek s antimykotickými účinky, které mohou urychlit léčbu a celkovou regeneraci. Hodí se i jako preventivní opatření v případě, že jste navštívili veřejné koupaliště nebo máte jakýkoliv pocit, že jste přišli do kontaktu s tímto onemocněním.

Preventivní opatření
Vhodným opatřením, jak se zbavit nehtové mykózy, je účinný prevence. Tím, že tento problém nedostanete se vám ani nestane, že se ho budete muset zbavovat. Pravidelná hygiena nohou a opatrnost při navštěvování veřejných míst, kde by vaše chodidla mohla přijít do styku s touto houbou, je na místě. Noste sandály i do společných sprch a na koupalištích si vždy nohy opláchněte čistou vodou. Problém na vás však může čekat i ve zkušební kabince v obchodě, kde si stoupnete na zem bosou nohou. Plísňové zárodky na vás rovněž mohou číhat i při zkoušení obuvi. Naprosto dokonalá prevence totiž neexistuje, ale eliminace jasných zdrojů nákazy, jako jsou právě sprchy nebo koupaliště, může výrazně pomoci.

Dalším opatřením jsou silné a odolné nehty. Zanedbávat byste neměli ani kůžičku na chodidlech. Občasné regenerační zábaly a důkladná hydratace například kokosovým olejem, by měla být samozřejmostí. Pro posílení nehtů je důležitý hlavně vápník a zinek. Ten se nachází v dýňových, slunečnicových nebo konopných semínkách. Pro doplnění vitamínů je dobré užívat přípravek Vitamin-Bottle s ostropestřcem mariánským. Organismus výrazně posílíte i užíváním koloidního stříbra, které je označováno jako zázrak při podpoře imunitního systému.

Podpora regenerace organismu
Víte, že čím silnější budete mít imunitu, tím budete odolnější proti podobným problémům? Není na tom nic divného a ví to snad každý. Jenže uvést podporu imunity do praxe někdy bývá horší. Základem je vyvážená strava bohatá na minerální látky a vitamíny. Pokud jich máte nedostatek, používejte doplňky stravy. Ty se hodí obzvlášť v zimě, kdy je nedostatek čerstvého ovoce a zeleniny skutečně bohatého na vitamíny. Právě slabý imunitní systém je důvodem, proč se toto onemocnění mezi lidmi tolik šíří. Myslete proto na své zdraví, sledujte, co jíte, dostatečně spěte a pravidelně sportujte. Nezapomeňte se podívat na zdravé recepty, které obsahují potraviny plné důležitých vitamínů a minerálních látek.

Autor: Šárka Stuchlíková

Chovatelské potřebyPsi
AutorŠárka Stuchlíková
Blog-datum7.12.2016
ČlánkyKrása