Opar - jaké jsou příčiny, příznaky a léčba?

Opar neboli herpes simplex (HSV) je nepříjemné infekční onemocnění, které může postihnout každého z nás. Je velmi bolestivý a jeho příznaky provází malé puchýřky, které svědí. Existují 3 druhy oparů: opar na rtu, opar genitálií a pásový opar. Neléčená a často opakovaná herpesová infekce může způsobit plané neštovice, infekci mozku, rakovinu a v nejtěžších případech může dojít ke komatu a smrti. Lehčí projevy oparu na obličeji většinou zmizí do 10 dnů.

Opar se nejvíce tvoří na rtech, na bradě, na nose a v okolí očí. U mužů se herpes často vyskytuje na penisu, hýždích, stehnech, uvnitř močové trubice, šourku a u řitního otvoru. Ženám se dělají bolestivé puchýřky kolem vaginální oblasti, děložního čípku, řitního otvoru a zevního genitálu. Toto onemocnění může být eliminováno pomocí přírodních léčiv, ale zbavit se ho úplně nedá.

Příčiny:
- líbání
- nechráněný orální, anální i vaginální sex
- používání špinavého nádobí
- kontakt s infekční pokožkou
- promiskuita
- spálená kůže od sluníčka
- stres, menstruace a únava
- slabý imunitní systém a nemoc

Symptomy oparu mohou v těle setrvávat dlouho, ale někdy se projeví až za několik měsíců, když se člověk nakazí nějakým virem.

Počáteční příznaky oparu:
- horečka a nateklé uzliny
- bolest při močení
- bolest hlavy
- nechutenství
- bolavé oči
- svědivá kůže
- malé červené flíčky a puchýřky na kůži a na genitáliích

Jak na opary přírodní cestou?
Olivový olej: zvláčňuje pokožku, je plný antioxidantů a patří k nejlepším domácím prostředkům na  léčbu oparů. Šálek olivového oleje ohřejte v hrnci, přidejte pár kapek levandulového oleje a včelího vosku, promíchejte, nechte vychladit a potom naneste na postižené místo.

Echinacea: je bylinka, která má antivirové účinky, podporuje imunitní systém a používá se jako přírodní léčba herpesu. Dá se z ní uvařit čaj, vyrobit šťáva nebo ji koupit v přírodních tabletách.

Tea tree olej: umí potlačit první příznaky oparu, stačí nanést pár kapek oleje přímo na bolavé místo.

Aloe Vera: je rostlina, která má vynikající protizánětlivé účinky. Gel z Aloe Vera pomáhá léčit vyrážky a opary na rtech, umí potlačit bolavé puchýřky, zmírnit svědivost a zarudnutí. Nejlepší je utrhnout kousek listu čerstvého Aloe, rozříznout ho na dvě půlky, vydlabat dužinu (v podobě čirého gelu) a natřít přímo na postižené místo.

Stévie: je známá jako přírodní rostlinné sladidlo bez kalorií. Je 40x sladší než cukr a je vhodná pro diabetiky. Stévie také zabraňuje množení bakterií, pomáhá při akné, dermatitidě, urychluje hojení oparů a nezanechává jizvy na kůži.

Chlorella a Spirulina: jsou modrozelené vodní řasy plné cenných látek v podobě vitamínů, minerálních látek, antioxidantů, stopových prvků a nukleárních kyselin. Patří mezi univerzální doplněk stravy, který je vhodný převážně pro lidi se špatným stravováním a pro posílení imunity. Mají silné detoxikační účinky, které pomáhají tělu od různých zánětů, nemocí a kožních problémů.

Jak se zbavit oparu:
Oparu se prý úplně zbavit nedá. Existují sice různé léky a mastičky, které umí potlačit bolestivé puchýře, ale zcela vyléčit je neumí. Virus, který způsobuje opar se do těla člověka může dostat už při porodu, kdy dojde k přenosu infekce od nakažené matky na dítě. Při vážnějších případech může nastat smrt dítěte, proto se u těchto rodiček raději provádí císařský řez. Symptomy mohou přetrvávat v těle celý život aniž by se projevily.

Jako prevence je dobré být v duševní pohodě, dodržovat zdravou životosprávu, posilovat imunitu, pravidelně detoxikovat organismus, pít dostatečné množství vody, dodržovat hygienu, při pohlavním styku používat kondom, pravidelně spát, vyhnout se alkoholu a cigaretám, nosit bavlněné a prodyšné oblečení, s nikým nesdílet nádobí, ručník, kartáček na zuby, balzám na rty, vyhnout se kontaktu s nemocným, cvičit jógu a meditovat.

Autor: Michaela Hynková

Chovatelské potřebyPsi
AutorMichaela Hynková
Blog-datum13.12.2016
ČlánkyKrása, Zdraví