Opruzeniny – jak správně pečovat o dětský zadeček

Opruzeniny se vyskytují v plenkové oblasti dítěte, na horních stehnech a kolem genitálií. Jedná se o zarudlou kůži, puchýřky nebo zánět, který je pro miminko velmi nepříjemný. Hlavním důvodem opruzenin bývají méně častá výměna špinavých plenek, kde se díky moči a stolici množí bakterie. Další příčinou výskytu kožních vyrážek mohou být alergie, kvasinková infekce a zažívací problémy.

Co na opruzeniny:
Pokud si nevíte rady jak na opruzeniny u miminek, můžete nejprve vyzkoušet přírodní kosmetiku, která uleví od počátečních obtíží. Dětská pokožka potřebuje dýchat, a proto by se miminko mělo během přebalování řádně umýt, nechat ho chvíli bez plenky a potom ho natřít mastičkou na opruzeniny.

Kokosový olej: patří mezi ideální kosmetiku pro léčbu opruzenin. Má antifungální vlastnosti, uklidňuje pokožku, funguje jako zvlhčovač a podporuje hojení. Lze ho použít k namazání v oblasti plenek při každém přebalování nebo dát malé množství oleje do vody při koupání.

Mateřské mléko: pomáhá bojovat proti infekcím, zklidňuje kůži a nezpůsobuje žádnou alergickou reakci. Stačí potřít postižené místo několika kapkami mateřského mléka a nechat zaschnout.

Ovesné vločky: obsahují bílkoviny, které zklidňují jemnou dětskou pokožku a pomáhají s obnovou přirozené kožní bariéry. Důležitou látkou je takzvaný saponin, který odstraňuje nežádoucí nečistoty z kožních pórů. Dítě s opruzeninami by se mělo koupat jednou denně, ve vodní lázni s ovesnými vločkami, po dobu 10 minut.

Bambucké máslo: má protizánětlivé účinky, které eliminují kvasinky a vyrážku. Nachází se v něm prospěšné rostlinné tuky, které zlepšují krevní oběh a podporují regeneraci buněk. Dá se používat během každého přebalování místo masti na opruzeniny, kdy se nanese silná vrstva bambuckého másla na čistou kůži, nechá se několik minut vstřebat a pak se dá miminku čistá plenka.

Kukuřičný škrob: absorbuje vlhkost, a tak pomáhá udržovat dětskou pokožku v suchu. Také zabraňuje tření pokožky o plenku, čímž skvěle předchází opruzeninám. Škrob se nasype kolem zadečku před nasazením čisté pleny. Používá se dokud se kůže nevyléčí.

Jitrocelový olej: je vynikající přírodní lék na vyrážky, různé alergie a opruzeniny. Díky obsahu zinku a křemíku má protizánětlivé a desinfekční účinky. Čerstvé listy se rozdrtí a šťáva z nich se přiloží na bolavé místo. Také si lze vyrobit domácí mastičku, k tomu je třeba pouze kokosový olej, včelí vosk a čerstvé listy jitrocele. Ty se dají spolu s rozpuštěným kokosovým olejem a včelím voskem do skleněné nádoby a směs se nechá měsíc stát na slunném místě (nejlépe na okně) dokud neztmavne. Potom se obsah sklenice přecedí a léčivá mast se skladuje v lednici.

Kandidóza:
Pokud opruzeniny nezmizí po použití přírodní kosmetiky, je dobré navštívit dětského lékaře. Pravděpodobně se bude jednat o plíseň nebo infekci. Kůže je zarudlá s bílými puchýřky a pupínky, objevuje se v ohybech, kde se kůže snadno zapaří a může se začít rozšiřovat. Pomoci by měly antimykotické mastičky nebo genciánová violeť. V závažnějších případech, kdy potíže nezmizí do 3 dnů a spíše se zhoršují, může pediatr rozhodnout o užívání antibiotik. Důležitá je maximální hygiena, aby se infekce nešířila mezi ostatními členy rodiny. Po každém přebalování je nutné si umýt ruce a použité dětské oblečení ihned vyprat.

Autor: Michaela Hynková

Chovatelské potřebyPsi
AutorMichaela Hynková
Blog-datum2.3.2017
ČlánkyPro maminky