Ostropestřec mariánský: detox jater

Ostropestřec mariánský je nejen pěkným na pohled, ale za vše hovoří i jeho léčivé účinky. Je vynikajícím pomocníkem při otravě, obezitě, následcích žloutenky i při chemoterapii. Představme si tedy tento bodlák, který léčí. Už víme, že má různé pojmenování, ke kterým lze přidat ještě jedno: Ostropestřec. Jeho domovem je oblast Středomoří. V našich zeměpisných šířkách se ve volné přírodě téměř nevyskytuje, vypěstovat si ho ve vlastní zahradě však není problém. Ostropestřec je vcelku nenáročný na podmínky, nejlépe se mu však daří na místě s dostatkem slunce. Jako léčivá rostlina je ostropestřec znám už léta. V minulosti se k léčení používali jeho listy a kořen, v dnešní době jsou to zejména semena, plody a listy. Semena bodláku se sbírají v létě - v červenci, v srpnu, i začátkem září, kdy se růžový květ změní na bílé chmýří.

 

V případě, že máte problémy s játry, mohou vám pomoci právě semínka této rostliny. Dokáží totiž zázračně regenerovat jaterní buňky a ochraňovat je. Prudce zlepší krevní obraz a vše, co souvisí s krvinkami a imunitou. Zlepšuje trávení zvyšováním vylučování trávicích enzymů. Pomůže při onemocněních lymfatického systému. Rovněž zvyšuje vylučování žluči a zbavuje tělo nahromaděných toxinů. Za léčivé schopnosti ostropestřce může zejména látka silymarin, která zabraňuje pronikání toxických látek do membrán buněk. Dokáže částečně napravit i následky špatné životosprávy, ať už jde o častou konzumaci alkoholu, nebo o obezitu. Vyplatí se užívat ho i preventivně.

Lékařská věda dosud neprokázala žádné škodlivé vedlejší účinky Ostropestřce mariánského v jakékoliv formě, a tak běžně v lékárnách můžeme koupit Ostropestřec mariánský v podobě čaje, tinktury, oleje, kapslí či tablet. Denně stačí vypít šálek čaje z lžičky rozdrcených semínek. Tinkturu si připravíme vyluhováním semen v šedesátiprocentní lihu. V alkoholu je necháme sedm dní a užíváme každé ráno třicet kapek. Olej z plodu ostropestřce se vyrábí lisováním za studena. Je však ochuzen o důležité látky, které podporují činnost a regeneraci jater, protože slupka ostropestřce, kde se nachází důležitá látka silymarin, je velmi tvrdá a téměř se nedá lisovat. Olej z bodláku však lze využít v kuchyni, například při přípravě zeleninových salátů z důvodu vysokého obsahu nenasycených mastných kyselin. Z uvedeného vyplývá, že Ostropestřec mariánský je nejúčinnější formou plodu, který se připravuje drcením na velikost zrníček písku a regeneruje buňky jater. Metoda drcení zaručuje zachování látky silymarin, aby naše játra znovu začala plnit svou funkci. Pokud chceme využít účinky ostropestřce naplno, měli bychom ho užívat alespoň dva měsíce bez přestávky několikrát v roce.

 

Už výše jsme zmínili, že tento dekorativní bodlák má mnoho léčivých účinků kromě regenerace jater. Popsat všechny léčivé účinky ostropestřce by bylo nadlouho, uvedeme alespoň některé ve zkratce:

  • detoxikuje a posiluje játra

  • zbavuje játra chemických příměsí a toxických látek z potravin

  • chrání játra před škodlivými účinky z užívání farmaceutických léků

  • snižuje cholesterol

  • pomáhá proti nízkému tlaku

  • zlepšuje trávení

  • bojuje proti infekční mononukleóze

  • používá se při otravách jedy nejrůznějších druhů, včetně otravy houbami

  • chrání žíly a cévy

  • je obrovským přínosem při boji proti migréně, závratí, depresím, astmatu a alergiímOstropestřec mariánský je bezpečnou volbou pro naše zdraví, nedoporučuje se však těhotným a kojícím ženám a lidem s vysokým krevním tlakem. Ještě stále si myslíte, že jde jen o obyčejný nepěkný bodlák, který píchá? Myslím, že jsme po přečtení tohoto článku více změnily na Ostropestřec mariánský názor, a možná někteří z nás jsou již na cestě do nejbližší lékárny, aby si ho pořídili. Jeho koupí určitě neprohloupíte!


Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
AutorBeáta Rampáková
Blog-datum7.3.2017
ČlánkyLinie, Zdraví