Ostropestřec - očista organismu a zdroj silymarinu pro ochranu jater

Na účinky ostropestřce přišli již ve staré Antice. Nevýhodou pro nás je, že typicky středomořská rostlina není připravena na běžné české zahrádky a proto je její pěstování a následné zpracování poměrně obtížné. A když budete v jižních zemích, nebo třeba na Kanárských ostrovech na dovolené, snadno ji přehlédnete. Ostropestřec mariánský, latinsky Silybum marianum totiž nevypadá nijak výjimečně. Vlastně se podobá obyčejnému bodláku s výškou kolem jednoho metru.

Silymarin
Nejzajímavější látkou v ostropeřci je jednoznačně látka zvaná silymarin, kterou tvoří silybin, silydionin a silikristin. Tím se dostáváme k účinkům silymarinu z ostropeřce. A že jich není málo!
Západní medicínou je uznáno například hepatoprotektické působení, tedy ochrana jaterní tkáně. Není divu, že se bodlák předepisuje na různé jaterní choroby, jako třeba cirhózu jater. Regenerace buněčného pletiva je díky silymarinu klinicky ověřena, mluví vědecké studie.
Silymarin však nechrání pouze játra. Hraje totiž pozitivní roli v komplexní ochraně organismu před negativními vlivy životního prostředí - je silný antioxidant.
Je předepisován i na, žlučové kameny, onemocnění sleziny a dvanácterníku, běžně se nasazuje i při mononukleóze, kterou způsobuje virus EBV.
Dle některých psychiatrických postupů je ostropestřec nasazován i při potížích s psychikou, depresích.

Jaké jsou další účinky ostropeřce?
Když pomineme silymarin, obsahuje mariánský bodlák histamin, aminokyseliny, kvercetin, vitamín E či směs kyseliny linolové, olejové a jiných nenasycených mastných kyselin prospěšných pro náš organismus.
To všechno z něj dělá velice komplexní nástroj pro podporu zdraví a správných tělesných funkcí, ale také výborný detoxikační prostředek, který se hodí nejen nyní na jaře.

Formy ostropeřce
Nejúčinnější formou ostropeřce je vysoce koncentrovaná tinktura. Běžně používaný je také čaj z výluhu rozdrcených semen, nebo olej, který by měl být lisovaný za studena, pro zachování všech důležitých látek. Vhodnou volbou jsou i kapsle s vyšším obsahem silymarinu. Nejkomplexnější a dobře vstřebatelná však stále zůstává forma kvalitní tinktury, kterou můžeme využívat na všechny z výše uvedených problémů.

Autor: Martin Kuška