Ovoce na hubnutí, které je vhodné a které ne?

Kdo by neměl rád ovoce? Možná se najdou i tací, kteří velmi ovoce "nemusí" a jedí ho jen občas, když na něj dostanou chuť. Myslím si, že více je nás takových, kteří ovoce konzumujeme pravidelně samozřejmě každý to, na co mu chutná nejvíce. Hlavním důvodem, proč jíme ovoce je ten, že ho máme prostě rádi. Možná ale nevíme, že ovoce je velmi dobrým pomocníkem při hubnutí. Pozor ale, to však neznamená, že pokud budeme chtít zhubnout, tak máme jíst pouze ovoce.

Ovoce je bohaté na cukry, vlákninu, vitamíny, minerály, stopové prvky, jeho denní konzumace nám pomůže nejen zdravě zhubnout, ale i posílí naše zdraví. Denně se doporučuje sníst několik kousků ovoce. Při hubnutí je ideální ovoce konzumovat v dopoledních hodinách. Je třeba si dát pozor na nadměrné množství ovoce, protože může vyvolat nepříjemné nadýmání a plynatost. Pokud chceme konzumovat ovoce z důvodu hubnutí, měli bychom upřednostnit čerstvé ovoce např. před sušeným, které je příliš sladké a kalorické. Také bychom se měli vyhýbat kompotům obsahujícím více cukru. I v tomto případě platí, že není ovoce jako ovoce a každé má jiné kalorické hodnoty. To znamená, že při hubnutí bychom si měli vybírat ovoce s nízkým obsahem cukru. Těžko jednoznačně říci toto ovoce ano a tohle už ne, protože každý máme jiné spalování, jiný metabolismus. Podíváme-li se na ovoce z pohledu jejich kalorického obsahu, tak lze říci, že vhodným ovocem při hubnutí je např. jablko, grapefruit, kiwi, které má vysoký obsah vitaminu C a podporuje spalování tuků, červený meloun či švestky. Naopak nevhodným ovocem při hubnutí jsou banány, které obsahují hodně cukru, hrozny, avokádo nebo papája.

Konzumací ovoce nemůžeme nic zkazit, pokud si uhlídáme množství a správný druh ovoce při hubnutí. Ovoce je bohaté na vlákninu, předpokladem zdravé stravy a výživy. Někteří odborníci na zdravou výživu hovoří také o tzv. ovocné dietě v rámci shazování kil. Známá je např. ananasová dieta, pokud potřebujete rychle zhubnout a nemáte čas ani trpělivost na zdlouhavé několikatýdenní diety.

V čem spočívá její tajemství?
Zcela jednoduché - v konzumaci ananasu. Obsahuje obrovský podíl vlákniny, minerálních látek a vitamínů. Díky jeho účinným enzymům se zpomaluje ukládání tuků a zlepšuje metabolismus. Podmínkou však je konzumace čerstvého ananasu, ne konzervovaného. Aby byla tato dieta účinná, měli bychom sníst denně až tři kilogramy čerstvého ananasu, samozřejmě vedle jiných jídlech. Neznamená to, že máme jíst pouze ananas. Ananasová dieta má být rychlá, čili nejvíce tak čtyřdenní, protože je chudá na sacharidy, bílkoviny a tuky, které náš organismus také potřebuje. Slouží víceméně jako první pomoc při rychlém zhubnutí. Po jejím skončení je třeba přejít na zdravý, výživný způsob stravování.

Méně známá u nás, ale velmi účinná a zdraví prospěšná, je dieta goji, červené léčivé bobule, které jsou pověstné jako vlčí bobule. Je to ovoce známé v celé Asii. Obsahuje velké množství živin, vitamínů, antioxidantů, vápníku, zinku, železa, fosforu a jiných minerálních prvků. Nově dokonce vědci objevili v goji látku, která pomáhá v boji s rakovinnými buňkami. Bobule se staly velmi populární i při hubnutí. Pravidelná konzumace goji výrazně přispívá k procesu hubnutí. Pravidelné užívání goji vede k hubnutí díky jejím více vlastnostem, např. schopnosti podpořit metabolismus, podporuje cirkulaci, snižuje špatný cholesterol a reguluje hladinu krevního cukru. Při pravidelné konzumaci goji lze dosáhnout výrazného a trvalého snížení hmotnosti. Pokud si tuto bobuli zařadíme do svého jídelníčku, tak nebudeme pouze hubnout, ale poskytneme svému tělu spoustu užitečných prvků.

Pokud jste milovníky jahod, tak vás vás potěší zpráva, že i toto ovoce je vhodné na hubnutí. Jahody odvodňují organismus a zajišťují správné fungování těla. Navíc obsahují minimum kalorií. Klidně můžeme sníst misku jahod denně, zvýšíme tím činnost metabolismu a podpoříme hubnutí. Pokud však chceme hubnout pomocí jahod, určitě bychom se měli vyhýbat jahodám ze supermarketu, ty totiž obsahují pesticidy, které by našemu zdraví vůbec nepomohly. Raději sáhněme po jahodě obyčejné lesní, nebo si vypestujme vlastní jahody.

Velmi chutným a účinným pomocníkem při hubnutí může být i koktejl připravený z čerstvého ovoce. Takovým oblíbeným mixovaným nápojem je smoothie, který důvěrně znají a doporučují všichni vyznavači zdravé výživy a zdravého životního stylu. Při přípravě tohoto koktejlu můžeme mixovat celé ovoce i se slupkami, protože ty obsahují vitamíny. Zdravou kombinací může být ovoce s ledem, ovoce s ledem a mlékem nebo jogurtem. Zbývá už jen jedno: sestavit si ten správný jídelníček na hubnutí, ve kterém by nemělo určitě chybět ovoce. Bohudíky, sortiment je opravdu bohatý, máme si z čeho vybírat a hubnutí se pro nás může stát chutným a příjemným.

Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
AutorBeáta Rampáková
Blog-datum22.2.2017
ČlánkyLinie, Zdravá strava, Zdraví