Péče o pokožku a vlasy miminka

Každá žena, která je matkou, velmi dobře zná, což vše vyžaduje péče o dítě. A pokud jich má více, tak někdy ani sama neví, kde jí hlava stojí. Vždyť takové malé stvoření je zcela odkázáno na dospělého, protože se ještě samo o sebe neumí postarat.

Možná si mnohé z vás ještě pamatujete ty roky, když jste nedočkavě očekávali své první dítě, všechno jste měli předem připravené, nakoupené, promyšlené, už jen přivést na svět zdravého prcka a užívat si jeho přítomnost. Ale, pokud se tak již stalo, nejedna novopečená maminka zjistila, že to vůbec, ale vůbec není tak jednoduché, jak si to možná představovala ještě před porodem. Přišly mnohé probdělé noci, strach a obavy o miminko, nekonečné kojení, koupání, přebalování, tišení, uspávání. Stále v jednom kole, od rána do večera a častokrát i v noci. Myslím, že asi každá matka mi v tomto dá za pravdu.

Ale na druhé straně, když jsme si už našli nějaký systém, tak jsme si začali mateřství užívat naplno ve formě neustálého nakupování hraček, dupaček, košilek, botiček, ale i různých kremíků, šampónků, mastiček a olejíčků. Čím byly voňavější, tím lépe.

V současnosti se stále více klade důraz na výběr správné kosmetiky pro miminka a novorozence. Jejich pokožka je totiž velmi jemná a citlivá. Některé maminky mají tendenci hned po příchodu domů z porodnice začít používat dětskou kosmetiku, což není správné. V prvních týdnech až měsících miminko nepotřebuje téměř žádnou kosmetiku. Nejlepší je mýt jeho pokožku i vlásky pouze čistou vodou, bez použití mýdla či koupelových přípravků. I ty kosmetické výrobky určené pro nejmenší miminka mohou vyvolat alergické reakce či podráždění pokožky, a navíc, přes tenkou a jemnou pokožku miminek pronikají chemické látky snadněji do tělíčka. V případě suché šupinaté kůže je však možné použít malé množství dětského tělového mléka nebo jemného olejíčku. Ne však často a pravidelně.

Podobně je to i se péčí o vlásky miminka. Novorozencům se totiž do jednoho roku života ve vláskách tvoří nažloutlé šupinky, které jsou běžným projevem tohoto věku a neznamenají žádné kožní onemocnění. Šupinky je vhodné hned od začátku jejich tvorby odstraňovat, protože později mohou tvořit silnější vrstvu a bude to problematičtější. Pokožku hlavičky postačí dobře potřít dětským olejíčkem, nechat chvíli působit a následně opatrně jemně vyčesat malým hřebínkem.

Téměř každá maminka má sklon k používání dětské kosmetiky, nejednou ovlivněna i svými přítelkyněmi nebo lákavou reklamou. A tak neodolá, přesvědčí se o tom, že je pravda, co slyší nebo čte a jedná podle toho. Ale i v tomto případě platí, že někdy méně je více. Krásně voňavé miminko chtějí mít určitě všechny maminky, třeba si však uvědomit, že příliš dětské kosmetiky může děťátku ublížit, zejména, pokud obsahuje různé chemické látky. Abychom tak za příjemnou dětskou vůni nezaplatili vysokou daň např. v podobě alergické reakce miminka na kosmetiku.

Neznamená to však, že se máte vyhýbat jakékoliv dětské kosmetice a nepoužívat žádnou. To by byl takříkajíc zase další extrém. Jednou z možností, jak svému miminku dopřát kosmetiku bez nevhodných chemických složek, je přírodní bio kosmetika. Nabídka dětské bio kosmetiky je široká, nevýhodou je vyšší cena. I přírodní kosmetiku však třeba používat opatrně a až pro větší miminka. Přestože neobsahuje škodlivé chemické látky, bývají v ní výtažky z bylinek a často také alkohol. Proto může i taková kosmetika působit na dětskou pokožku nepříznivě. Výborně snášeno i dětskou pokožkou je například 100% bambucké máslo v bio kvalitě, které se osvědčilo i na suchou a ekzémem postiženou pokožku. Mnozí odborníci na bio kosmetiku tvrdí, že je to doslova přírodní poklad z Afriky.

Milé maminky, pevně věřím, že tento článek bude pro vás velkým přínosem a radou, jak pečovat o pokožku a vlásky svého miminka. Vždyť každá z nás chceme pro své dítě / malé či velké / jen to nejlepší. V případě malého dítěte je důležitá i péče o jeho tělíčko. Proto raději volte zlatou střední cestu i při výběru dětské kosmetiky.

Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
AutorBeáta Rampáková
Blog-datum29.3.2017
ČlánkyPro maminky