Piperin a jeho účinky

Piperin se získává extrakcí z pepře, především z černého pepře (Piper nigrum). Je to právě ta látka, která způsobuje typickou štiplavost. Pojídat celá semínka za dosažením účinků piperinu je však holý nesmysl - člověk by musel jíst pepř po celý den (hlavně jeho slupky), ideálně po malých hrstech. Obsah tohoto alkaloidu je v pepři maximálně kolem 10%. Proto buďme rádi za extrakce a standardizování, díky kterému je nám piperin dostupný v ideálních dávkách snadno a rychle. A jaké že jsou všechny benefity piperinu? Proč ho užívat?

Piperin jako “booster” biologické dostupnosti látek
Jedním z hlavních benefitů, které jsou studiemi ověřeny, je schopnost piperinu zvyšovat účinnost látek, a to platí nejen u doplňků stravy, ale i u chemických léčiv. Hovoří se, že u vybraných látek je zvýšení účinnosti v řádech stovek procent. Proces, který napomáhá zhodnotit jindy mizivě účinné látky je poměrně snadný. Piperin umí zablokovat enzymy, které v našem trávicím traktu hyperaktivně látky štěpí na neúčinné metabolity. Jde o enzymy CYP3A4 a P-glykoprotein, co vykonávají svoji práci velmi dobře, bohužel však i v tom momentu, kdy si to zrovna nepřejeme a kdy potřebujeme do krevního oběhu dostat co nejvíce funkčních a léčivých látek. Piperin tento proces s enzymy umí nejlépe v trávicím traktu a také v játrech, kde se obvykle z hodnotných substancí stávají substance neúčinné.



Kdy piperin pomáhá nejvíce?
Snad nejmarkantnější rozdíly jsou při užívání s kurkuminem, který se v tomto případě mění na širokospektrální prostředek, účinný na zánětlivá autoimunitní onemocnění a působící jako silný antioxidant. Kurkumin s piperinem je skvělý především pro starší osoby, bojující například s revmatismem.
Molekuly koenzymu Q10 se s piperinem mají také rády. Zde jde především o podporu mitochondrií, našich energetických zásobáren. Ty jsou často po zdlouhavé nemoci vyčerpány, nebo různými léky narušeny. Nezapomínejte také, že je koenzym Q10 rozpustný v tucích, jinak ani s piperinem moc fungovat nebude.

Velmi dobrá je synergie také s přírodním antioxidantem resveratrolem, který je dle studií velice účinný na některé viry, ale nachází se i v některých protokolech na lymskou boreliózu.

Jako další uveďme ještě vhodnost užívání s betakarotenem, v těle fungujícím jako antioxidant a prekurzor vitaminu A a zlepšení biologického využití Sildenafilu (Viagry).

Piperin a účinky na hubnutí
Tato zpráva přitahuje v poslední době rozhodně nejvíce pozornosti. Je to jen prázdné prohlášení, nebo je na účincích alkaloidu z pepře proti obezitě mnoho pravdy? Lepší trávení je snadno uvěřitelné - piperin totiž působí jako podpora peristaltiky a zvyšuje sekreci trávicích šťáv. Určitě se však nenechte oklamat různými tvrzeními, že s piperinem zhubnete kolem 10 kg za měsíc sezením v křesle u televize, jak uvádějí některé blogy, ale i popisy pod výrobky. Prokázaná podpora trávení, zrychlení metabolismu díky stimulaci histaminových receptorů a urychlení látkové výměny však mohou s hubnutím pomoci, shodují se vědci. Snad se brzy dočkáme dalších výsledků studií, piperin totiž rozhodně stojí za pozornost.

Autor: Martin Kuška