Potřebné minerály v těle

Při nedostatku vitamínů a minerálů dochází častěji k nemocem, předčasnému stárnutí a různým alergiím. Jelikož si organismus neumí minerální látky sám vyrobit, musíme je přijímat z rostlinné a živočišné stravy.

4 základní funkce minerálů:
1. Udržují zdravé kosti a zuby: Zdravé a pevné kosti vyžadují dostatek fosforu, hořčíku a vápníku. Nedostatek těchto látek vede k osteoporóze, což je stav, při němž kosti křehnou a zvyšuje se riziko zlomenin.
2. Vytvářejí energii: Červené krvinky (erytrocyty) se starají o přenos kyslíku mezi buňkami a ty ho zpracovávají na energii. Zdravotní centrum Marylandské univerzity tvrdí, že bez molekul železa a kyslíku by krevní buňky nebyly spojovány a tělo by bylo bez energie. Nedostatek železa může způsobit anémii, slabost a únavu. Tento minerál se primárně nachází v krvi, je uložen v játrech, slezině, kostní dřeni a ve svalech.
3. Posilují svaly a nervy: Bez minerálních látek, hlavně bez draslíku by naše nervy nereagovaly na impulzy, tělo by se nemohlo pohybovat a vnitřní orgány by nepracovaly jak mají.
4. Zlepšují imunitu: Některé minerály, jako je vápník jsou zapotřebí ve velkém množství, zatímco jiné, například zinek stačí ve stopovém množství. Zinek je nezbytná látka pro zdravý imunitní systém, bojuje s infekcemi, hojí rány a obnovuje buňky. Důležitý je také selen, protože jeho nedostatek může mít vliv na zdraví srdce nebo vyvolat rakovinu.

Důležité minerály pro naše tělo:
Hořčík:
je jednou z nejdůležitějších minerálních látek, udržuje zdravé buňky, chrání kosti před zlomeninami, reguluje krevní tlak, odstraňuje tik v oku a eliminuje vznik migrény. Najdete ho v obilovinách, hnědé rýži, mangoldu, mandlích a melase. Doporučená denní dávka je 300 mg.

Vápník: je dobrý pro zdravé kosti a zuby. Množství vápníku v těle ovlivňuje vitamín D a ledviny. Nachází se v jogurtu, sýru, mléku, tvarohu, tofu, listové zelenině, Goji a černé melase. Doporučená denní dávka je 2500 mg.

Železo: vytváří svaly a podporuje tvorbu krve. Dobrým zdrojem železa jsou ústřice, játra, sója, cereálie, červené maso, dýně, čočka a špenát. Doporučená denní dávka je 12 mg.

Zinek: posiluje imunitu a plodnost. Nachází se v mořských plodech, špenátu, kešu oříšcích, fazolích a černé čokoládě. Doporučená denní dávka je 15 mg.

Fosfor: nedostatek fosforu má za následek ztuhlé klouby, křehké kosti, svalovou disfunkci a slabost. Vyskytuje se jak v rostlinné, tak v živočišné stravě, například v mléku, rybách a vejcích. Doporučená denní dávka je 800 mg.

Draslík: je nezbytný pro tvorbu bílkovin a svalů, prospívá našim nervům a podporuje správný růst. Vyskytuje se hlavně v banánech, bramborách, luštěninách, Chia semínkách, citrusových plodech, rajčatech, rozinkách a v artičocích. Doporučená denní dávka je 5 g.

Chrom: rozkládá enzymy a dodává buňkám energii, spolu s inzulínem reguluje využití cukru v organismu. Obsažen je v mase, obilovinách, brusinkách, červené řepě, kvasnicích a v lesním ovoci. Doporučená denní dávka je 80 mikrogramů.

Sodík: reguluje množství vody a pH v našem těle, stará se o zdravé nervy, svaly, pomáhá při bolestech hlavy, únavě a svalových křečích. Dobrým zdrojem je mrkev, řepa, mléko, vejce, obiloviny, chléb, kakaové boby a sůl. Doporučená denní dávka je: 1500 mg sodíku.

Bohatá na minerály je himalájská sůl, obsahuje jich kolem 80 druhů. Je to čistě přírodní sůl bez přidaných chemikálií, s velkým obsahem jódu, který se stará o správnou funkci štítné žlázy. Mezi její hlavní přínosy patří:

  • oddaluje stárnutí
  • zabraňuje křečím ve svalech
  • přispívá k dobrému trávení
  • má vliv na potenci
  • vyrovnává pH v těle
  • eliminuje nespavost

Koloidní minerály: jsou makro a mikro minerály, které se podílejí na tvorbě hormonů, měkkých tkání a pomáhají vstřebávat některé vitamíny. Používají se jako doplňkový zdroj stopových prvků, protože naše tělo je snadno absorbuje. Dodávají energii, vyrovnávají hladinu cukru v krvi, pomáhají při léčbě artritidy, šedého zákalu, zpomalují šedivění vlasů, snižují bolest a čistí organismus od těžkých kovů.

Autor: Michaela Hynková

Chovatelské potřebyPsi
AutorMichaela Hynková
Blog-datum28.12.2016