Příkrmy - kdy je ten správny čas?

Jak začít s příkrmy

Otázka, která řeší, kdy by se mělo začít s příkrmy, má mnoho odpovědí a různých názorů. V poslední době je však hojně zastává názor, že příkrmy mají své místo přibližně po půl roce. Důvodů, proč je dobré čekat zrovna 6 měsíců, je několik. Za prvé mají menší děti ještě nedostatečně vyvinutá střeva a ledviny, což může být problém při zvládání pestřejší stravy. Pokud dojde k odstavení mléka příliš brzy, mohou se objevovat i alergie a autoimunitní reakce v podobě ekzému či astmatu.

Jak poznat, že je dítě dostatečně staré na příkrmy?

Dětské příkrmy je dobré zařadit v momentě, kdy dítě dokáže sedět vzpřímeně a samo udrží hlavičku. Předpokladem by měla být i plná koordinace pohybů očí, úst a rukou. Velmi důležitým předpokladem je i to, aby dítě bylo schopno správně polykat přijatou potravu. Pokud dítě příkrmy odmítá a vidíte, že má s jejich pozřením potíže, nesnažte se mu je vnutit, ale počkejte a zkuste to znovu za pár dní. Není kam spěchat a zdraví dítěte je přednější. Jakmile bude připraveno na rozšíření stravy o příkrmy, jistě to poznáte.

Jak by měly vypadat první příkrmy?

První příkrmy mohou obsahovat brambory, luštěniny, rýži, maso, vejce, ovoce, zeleninu, ale i výrobky z mléka. Důležité je navykat dítě postupně a zpočátku nahradit jedno jídlo a postupovat dále. Jakmile se objeví příznaky alergie po snědení určitých příkrmů, zbystřete a poraďte se s lékařem. Může se totiž jednat o začínající alergii na určitou složku ve stravě. Pozor si dávejte hlavně u dětí s předpokladem pro vznik alergií, kde by právě každá jednotlivá potravina měla být zaváděna samostatně, aby bylo snadné odhalit příčinu alergie. Zkuste rovnoměrně zařazovat příkrmy simulující běžné jídlo, jako je například zelenina s těstovinami. To průběžně doplňujte ovocnými příkrmy, které obsahují důležité vitamíny a pro svou příjemnou chuť by je většina dětí mohla mít i ráda. Při volbě masných příkrmů vždy sáhněte po kvalitním masu, jaké najdete například v příkrmu s krůtím masem.

Co bude vašemu dítěti chutnat?

Sledujte, co vašemu dítěti chutná a co mu dělá dobře. Jakmile se objeví příkrm, který vyloženě nebude chtít a nebude mu chutnat, zkuste ho vyměnit za jiný. Je zbytečné do dítěte nutit jednu variantu, když může vyzkoušet i další a postupně tak zjistit, co mu bude skutečně chutnat a co bude jíst rádo. Příkrmy jsou velmi praktické na cestování a díky balením po porcích se dají převážet na dovolenou a pro všechny případy potřeby. V pozdějších fázích a u ovocných variant většinou ani nebývá nutné ohřívání příkrmu.

Co dělat, když musí mít dítě náhradní stravu dříve?

Někdy se může stát, že matka nemá dostatek mléka nebo o něj přijde. Potom přichází na řadu jiné možnosti v podobě sunárků a náhrad mléka. Existují i příkrmy od 4. měsíce, které jsou speciálně vyvinuté pro menší děti s ohledem na jejich méně vyvinutou trávicí a vylučovací soustavu.

Autor: Šárka Stuchlíková

Chovatelské potřebyPsi
AutorŠárka Stuchlíková
Blog-datum14.3.2017
ČlánkyPro maminky