Proč kokosové mléko nemusí být váš přítel?

Kokosové mléko si svou oblibu na trhu získalo jako jedna z možných alternativ kravského mléka. Existuje ještě například i mandlové, pohankové nebo rýžové. Ale co si budeme nalhávat, ani jedno se klasickému mléku nemůže vyrovnat. A pokud někdo tvrdí, že jsou z pohledu výživy tato mléka srovnatelná, pak se velmi mýlí. Jestli se rozhodnete navždy rozloučit s mléčnými výrobky, určitě se ujistěte, že minerály a vitaminy, o něž je kravské mléko obohaceno, si doplníte z jiných potravin!

Výroba kokosového mléka? Nic složitého!
Mléko se získává lisováním nastrouhaného nebo čerstvého kokosu s přidáním horké vody. Nechá se takto pár hodin. Kokos se rozmixuje a scedí, aby se dostali pryč všechny zbylé velké kusy. A podobným způsobem si můžete udělat i mandlové nebo jiné mléko. Jakmile člověk zjistí toto „kouzlo přípravy“, většinou již začne být trochu nedůvěřivý k cenám a složení mlék prodávaných ve zdravých výživách a začne si jej vyrábět doma sám.

Kokosové mléko x kokosová voda
Mnoho lidí nezná rozdíl mezi kokosovou vodou a kokosovým mlékem a většinou si mylně domýšlí, že jde o tu samou věc. Když už tedy víte, jakým způsobem se vyrábí kokosové mléko – získává se ze zralé kokosové dužiny (sušené/čerstvé) – můžeme s tím jednoduše vázat na kokosovou vodu. Je to čistá průhledná tekutina nacházející se v mladé kokosové dužině. Na rozdíl od kokosového mléka kokosová voda neobsahuje téměř žádný tuk.

Mladé ořechy mají nejvyšší výživovou hodnotu a jsou velmi lehce stravitelné. K nám se do supermarketů dostávají ale jenom ty dozrálé hnědé kokosové ořechy. Kokosová voda je velmi bohatá na elektrolyty jako je draslík nebo sodík a z ostatních minerálů má velké zastoupení vápníku a hořčíku. Dělá to z něho ideální nápoj po sportovní námaze.

V závěru je tedy třeba říct, že může kokosové mléko sloužit pro občasné zpestření jídelníčku, ale nemělo by jako jediné nahrazovat klasické mléko a v porovnání výživových hodnoto se doporučuje sáhnout spíše po kokosové vodě.

Autor: Tereza Župová

Chovatelské potřebyPsi
AutorTereza Župová
Blog-datum8.12.2016
ČlánkyZdravá strava, Zdraví