Recept: Námořnický likér z aronie (černý jeřáb s rumem)

Jak na lahodný likér pro dospělé z vynikajících plodů aronie (černého jeřábu)? Pro nejlepší výsledek doporučujeme černý jeřáb natrhat až po prvním podzimním mrazíku. Likéru dodá takto sklizená aronie neopakovatelnou chuť.  Pokud nemáte možnost nasbírat čerstvé bobule, neváhejte místo nich použít štávu Aronie BIO Premium Allnature 1000 ml, díky které si ušetříte týden čekání na finální podobu likéru.

Na standartní dávku tohoto skvělého likéru budete potřebovat:
1 l černého jeřábu (Aronia melanocarpa)
150-250 g cukru krystal
500 ml oblíbeného rumu (nejlépe plachetkový)
1 l vody

Postup:
Sklizené bobule jeřábu očistíme a omyjeme. Dáme do větší nádoby a přelijeme litrem vroucí vody. Následně nechejte až týden jeřabiny ve vodní lázni odstát v chladu. Po týdnu bobulky pomačkáme a směs přecedíme. Základ k likéru nalijeme do hrnce a přidáme cukr. Pokud máte rádi hodně sladké likéry, je možno vsypat až 400 gramů cukru. Poté vaříme, dokud se všechen cukr zcela nerozpustí a odstavíme. Do chladného sirupu nalijeme rum a plníme do dekorativních lahví. Uchovávejte v chladničce. Na zdraví!

Tip pro děti (a řidiče): 
Šťáva z aronie je velmi zdravou potravinou, ale pro děti je alkohol v něm obsažený nevhodný. Likér pro děti můžete ochutit místo rumu medem a citronovou šťávou. Pokud se jedná o slavností události (oslavy, Silvestr), můžete dětem pro radost přidat do likéru rumovou tresť, která likér krásně provoní, ale je bezpečná i pro děti a i řidiče.

Autor: Patrie Pátková

AutorPatricie Pátková
Blog-datum25.8.2015
SurovinyAronie
ReceptyOsatní