Smoothie - Proč je dobré pít čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny?

Co je smoothie?
Ačkoliv je smoothie dnes stejně skloňovaným pojmem jako například koktejl, ne všichni ví, o co se vlastně jedná. Smoothie je de facto takový koktejl. Na rozdíl od alkoholických koktejlů jsou ale smoothies složena zejména z čerstvého ovoce a zeleniny. Mixováním ovoce či zeleniny nebo jejich kombinací vznikne hutnější nápoj, který je opravdovou vitamínovou bombou.

Věděli jste, že toto ovocné pyré, které je nyní naprostým hitem, konzumují lidé ve Středomoří již po několik staletí?

Tisíce chutí
Dle vaší chuti můžete připravit nejrůznější druhy smoothies. Pokud si nejste jistí, co se k čemu hodí, podívejte se na osvědčené smoothie recepty a vychutnejte si skutečné ovocné a zeleninové lahůdky.

Smoothie je na rozdíl od džusu tvořeno 100 % ovocem či zeleninou včetně dužiny, která je rozmixována dohladka a která je plná vlákniny důležité pro správnou činnost střev a trávicí soustavy. Vzhledem k tomu, že smoothie je možné vytvořit i z dalších surovin, jako je mléko, jogurt, kokosové mléko, led, voda, med, máta a mnoho dalších, vytvoříte tak nespočet vynikajících a neotřelých kombinací. Díky tomu se stala vedle ovocných šťáv na hubnutí velice populární i smoothie dieta. Jejím principem je konzumace pouze vybraných smoothies.

Jestliže chcete tělu dodat prospěšné látky, zkuste mixovat i netradiční superpotraviny jako ovoce acai, quinoa, chia semínka nebo mladý ječmen.

Zdraví prospěšný nápoj
Smoothies jsou taktéž hojně využívána během detoxikace, kdy je možné pít pouze zeleninové nebo případně ovocné šťávy. V takovém případě je oblíbené především takzvané zelené smoothie, které se skládá ze zelených surovin, jako je například špenát, avokádo, řapíkatý celer či okurka. Ve spojení se zázvorem, červenou řepou, jablky nebo koriandrem získáte skvělý detoxikační nápoj, který váš organismus dokonale očistí a nastartuje tak váš metabolismus.

Smoothie je taktéž velice oblíbeno u vitariánů, kteří konzumují potraviny připravované při maximální teplotě 42 °C. Na rozdíl od používání odšťavňovačů, které je u raw stravy rovněž časté, mixováním se v nápoji zachovávají všechny důležité látky, které by jinak zůstaly v dužině.

Autor: Kateřina Doul

Chovatelské potřebyPsi
AutorKateřina Doul
Blog-datum17.10.2016
ČlánkyZdravá strava, Zdraví