Super ovoce, které může pomoci v boji proti rakovině

Antioxidanty obsažené v superpotravinách
Velmi důležitý je příjem vyvážené stravy bohaté na vitamíny a minerální látky. Do jídelníčku je dobré zařadit takzvané superpotraviny, které pomáhají organismu s celou řadou důležitých úkonů. Vesměs jsou bohaté na všechny základní minerální látky, obsahují hodně vitamínů a navíc se v nich ukrývají i antioxidanty. Ty pomáhají buňkám našeho těla vypořádávat se s oxidativním stresem, který má kromě stárnutí i další neblahé důsledky.

Ideálním zdrojem vitamínu C a antioxidantů je například kustovnice čínská. Hodit se může i sušená moruše. Velkou porci antioxidantů a zdraví prospěšných látek do sebe můžete dostat i při snídani díky speciální snídaňové směsi s moruší, jahodou a práškem maca. Velmi vysoký obsah antioxidantů najdeme i v prášku z plodů acai. Acai kapsle jsou tedy velmi vhodným doplňkem stravy.


Super ovoce pro pomoc nejen při rakovině
Mezi ovoce, která je velmi zdraví prospěšné a hodí se jak při snaze o podporu léčby rakoviny, tak i pro její prevenci a zachování zdraví, patří například jablko. Zdánlivě obyčejné ovoce v sobě skrývá
triterpenoidy, které přímo pomáhají při boji s rakovinným bujením. Dalším velmi prospěšným ovocem je kiwi. To spolu s citronem, pomerančem, pomelem a grapefruitem obsahuje velmi vysoké množství vitamínu C. Ten je nezbytný pro správně fungující imunitní systém.

Nesmíme zapomínat ani na zdraví prospěšnou zeleninu, jako je například brokolice. Pomoci může i zařazení česneku a cibule. Svou roli má při očistě organismu a snaze vrátit se do rovnováhy i zelený čaj nebo například zázvor. Ten se kromě jiného hodí i jako prevence proti běžným onemocněním v podobě rýmy nebo chřipky.

Myslete na prevenci

Nejlepší léčbou rakoviny je včasná prevence. To se týká nejen dodržování zdravého životního stylu, ale i silnější obrany v podobě očkování proti
rakovině děložního čípku. Moderní medicína je na takové úrovni, že právě včasná vakcinace může snížit riziko vzniku rakoviny děložního čípku na minimum. Při pravidelné prohlídce na gynekologii je velmi důležitý odběr z děložního čípku. Na základě rozboru se totiž velmi spolehlivě rozpozná případná rakovina či podezřelý jev. Nezapomínejte proto chodit na pravidelné prohlídky alespoň jednou za rok.

Rakovina prsu

V rámci prevence je nutné chodit na prohlídky děložního čípku a provádět si samovyšetření prsu. To se doporučuje vždy po ukončení menstruace. Jakmile zaznamenáte něco podivného, co se objevilo, je dobré včas zajít za specialistou. V žádném případě se nestyďte. Čím dříve bude problém objeven a bude nasazena vhodná léčba, tím je větší šance na úspěšné vyléčení bez dalších následků. Jedním z největších problémů rakoviny je to, že se ráda a často vrací. Procento recidivy se zvyšuje při pozdním zahájení léčby a nedodržování zdravé životosprávy, kdy si tělo nedokáže s problémem poradit víceméně samo a je otupělé proti náznakům onemocnění.

Zdraví prospěšné tuky

V rámci prevence a při snaze o zlepšení léčby je nutné do těla dostat i další velmi důležité látky. Konkrétně se jedná o mastné kyseliny. Ty tvoří tuky, které mohou být živočišného nebo rostlinného původu. Pro účel ozdravení těla a získání vyváženého poměru nenasycených a nasycených mastných kyselin, je lepší volit právě rostlinné tuky. Vhodný je například lněný olej. Ten lze konzumovat samotný, nebo přidávat do salátů. Tepelná úprava se nedoporučuje. To stejné platí i u oleje konopného. Tepelná úprava naopak tolik neškodí například kvalitnímu slunečnicovému oleji, nebo kokosovému oleji.

Pro inspiraci, jak do sebe dostat všechno zdravé ovoce a další prospěšné látky, se podívejte na zdravé recepty. Rozhodně byste neměli přehlédnout například beta salát, který je plný vitamínů, minerálů i zdravých tuků. A jako sladký dezert můžete vyzkoušet RAW borůvkový pudink s obsahem antioxidantů a vitamínů.

 

Autor: Šáčka Stuchlíková

Chovatelské potřebyPsi
AutorŠárka Stuchlíková
Blog-datum17.2.2017
ČlánkyZdraví