Superpotraviny - co jsou zač a jak je můžete užívat?

Co jsou superpotraviny?
Superpotraviny neboli superfoods, jak zní oficiální překlad, představují suroviny, které mají pro náš organismus obrovský význam. Proč? Odpověď je poměrně jednoduchá. Pod superpotravinami se nachází poměrně velká skupina potravin, které mají jedno společné - jsou bohaté na vitamíny, minerální prvky, stopové prvky, aminokyseliny, enzymy, vlákninu, antioxidanty a další pro naše tělo nezbytné složky. A protože se jedná o skutečné poklady, je dobré je zařadit do jídelníčku.

Jaké známe superpotraviny?
Mezi superpotraviny patří především některé druhy ovoce a zeleniny, řasy, semínka či plody nebo části některých rostlin. Ačkoli je seznam superpotravin poměrně dlouhý, mnoho kvalitních surovin není mezi veřejností ani známých, natož aby byly obsaženy v našich jídelníčcích. A které to například jsou? Rozhodně by vám neměla uniknout taková maca iswari, která se právem řadí mezi nejzdravější potraviny. Maca neboli peruánský Žen-šen je odolná rostlina, která zvládá i drsné podmínky andského pohoří. A protože se jedná o skutečnou vitamínovou bombu, je výbornou superpotravinou, se kterou byste se rozhodně měli seznámit.

Z dalších příliš neznámých surovin se jedná například o ovoce acai berry nebo lucumu. Mezi známější superpotraviny, kterým se někdy také říká zelené potraviny, patří řasy chlorella či spirulina. Jestliže si chcete osvěžit váš jídelníček, vyzkoušejte recepty se superpotravinami. K snídani si nezapomeňte do ovesné kaše přidat například chia semínka nebo konopné semínko, které je důležitým zdrojem nenasycených esenciálních mastných kyselin. Zajímavostí je, že mezi superpotravinami nechybí ani houby, jako je například hlíva ústřičná nebo cordyceps. Specifickou skupinou mezi superpotravinami tvoří takzvané adaptogeny neboli přírodní látky, které posilují obranyschopnost organismu, zvyšují odolnost vůči stresu a taktéž posilují paměť a koncentraci. Významným adaptogenem je například kustovnice čínská neboli goji, nebo rakytník řešetlákový.

Přemýšlíte, kde tyto zajímavé suroviny sehnat? Není nic jednoduššího, než navštívit e-shop superpotravinami, kde na jednom místě dostanete skutečně kvalitní produkty. A co víc? Pokud je pravidelně zařadíte do svého stravování, uvidíte, že se vám vaše tělo brzy odmění!

Superpotraviny na hubnutí
Toužíte-li před létem zdokonalit vaši postavu či potřebujete ještě pár kilogramů a centimetrů shodit, superpotraviny vám mohou pomoci mnohem více, než by se vám mohlo na první pohled zdát. Většina z nich má totiž efekt zasytit, a proto snižují chuť k jídlu. Dále pomáhají zbavovat naše tělo škodlivých látek a toxinů, které se v něm usazují. Zároveň tak podporují činnost metabolismu, urychlují spalování a tím výrazně napomáhají k redukci hmotnosti.


Autor: Kateřina Doul

Chovatelské potřebyPsi
AutorKateřina Doul
Blog-datum2.9.2016
ČlánkySuperpotraviny