Tipy na letní smoothies

Vitamínová bomba s rakytníkem
Je libo opravdu originální kombinace? Vytaste k akci rakytníkovou šťávu, banán a mango. Takové smoothie potěší především milovníky sladkých chutí, které, pokud je chcete trochu srazit a zbytečně mix neředit, lze nastavit například kadeřavou kapustou. Takovým koktejlem do sebe dopravíte slušnou porci vitamínu C, ale i další vitamíny - A, B, D, F, K a P. Totiž samotný rakytník je superpotravina s velkým S. Tak proč ho zajímavě nezužitkovat?

Lesní svěžest s borůvkami a jahodou
Může se to zdát jako klasika, ale naše verze borůvko-jahodového smoothie je extra vylepšená. Kromě oblíbených plodů si připravte kokosové mléko, něco málo chia semínek a na závěrečné dozdobení trochu máty. Pokud nemáte problémy s laktózou, je docela zajímavé celý drink ještě trochu zahustit smetanou. Jemně zahustit lze smoothie také některým z rostlinných proteinů, pokud vyžadujete maximalizovat obsah tělu prospěšných látek.Exotika na dosah
S mangem pracujeme také v prvním receptu. Tentokrát se však zaměříme více na exotické chutě. Proto si připravte naše oblíbené kokosové mléko ale i dužinu z čerstvého kokosu. Dále nastrouhejte hrstičku čerstvého zázvoru a namočte si lehce před celou akcí několik kešu oříšků. Osobně nás exotické smoothie baví jako méně hustý nápoj a ideálně hodně vychlazený. Takže se nebojte při mixování ředit více vodou a na závěr přidat kostku ledu. Alespoň my to tak máme rádi!

Detoxikační borůvkové smoothie s chlorellou
Tento tip nám chutná chlazený, proto doporučujeme zalovit v mrazáku a na pracovní desku připravit mražené lesní ovoce - nejlépe borůvky, maliny a ostružiny, ke kterých se většina směsí skládá. K tomu ze zahrádky pár listů špenátu a trošku bazalky. Celé smoothie zasypte lžičkouchlorelly a ideálně také macy, která se v této kombinaci parádně osvědčila. Výsledkem je nabitý mix antioxidanty, vitamíny, minerálními látkami a aminokyselinami, který navíc podporuje energii a podporuje rozvoj užitečné střevní mikroflóry.

Smoothie plné superpotravin
Velice originální tip, ve kterém figuruje prášek matcha - jeden z nejlepších zdrojů antioxidantů, co lze v přírodě najít, a také karob - zdravější náhrada kakaa. Dvě lžičky obou těchto výjimečných potravin přidejte do mixéru k banánu, který je zasypán hrstí ovesných vloček a zalitý v nejlepším případě mandlovým mlékem (tato varianta se nám chuťově osvědčila nejlépe, není však od věci ani kokosové mléko). Takové smoothie je nejen zdrojem antioxidantů, ale díky vločkám také energie. A dva tipy navíc - zkuste přidat trochu vanilky, nebo naopak soli - na povrch se dostanou netradiční, zajímavé chutě.Jedno smoothie pravidlo na závěr
Vitamínová či antioxidační bomba ve formě smoothie zní vždy dobře. Chceme vás však seznámit s jedním pravidlem, na které se v mnoha smoothie receptech poměrně zapomíná. I zde totiž platí, že všeho moc může škodit.

Představte si doslovnou nálož všech úžasných látek, které se v potravinách pro smoothie nachází. Mixérem potraviny rozsekáme a všechny látky jsou na dosah našemu zažívání ihned k dispozici na zpracování. Naše vnitřní ústrojí však nedokáže zpracovat přebytek - jednoduše dostane šok, není připravené, protože počítalo jako obvykle s tím, že bude rozkládat a štěpit.

Proto doporučujeme připravovat během dne rozumné množství smoothie - tedy neposlat do sebe během chvíle půl litru tekutiny. Jedna sklenice o 350 ml je naprosto dostačující.

Tak dobrou chuť a užívejte krásné počasí!

Autor: Martin Kuška