Trápí vás vaginální mykóza?

Jak poznat vaginální mykózu?
Vaginální mykóza je kvasinková infekce. Za jejím vznikem totiž zpravidla je kvasinka Candida albicans. Ačkoliv určité množství kvasinek vytváří takzvané normální poševní prostředí a nečiní ženám žádné problémy, v případě jejich přemnožení se začne objevovat řada obtíží. Jedním z nich je i nepříjemné onemocnění vagíny jménem vaginální mykóza.

Bojíte se, že máte poševní mykózu?
Ačkoli se jedná o nepříjemné onemocnění, není nebezpečné. Jedním z nejčastějších prvních příznaků je svědění pochvy. Pokud je to váš případ, nikdy se nesnažte škrabat. Hrozilo by nechtěné rozšíření infekce. Rovněž se ale může objevit i otok zevní části rodidel či pálení při močení. Ničím neobvyklým však není ani výtok. V neposlední řadě vás může trápit bolest při pohlavním styku či nepříjemný tlak v podbřisku.

Proč se vaginální mykóza objevuje?
Není žádným tajemstvím, že se jakýmkoli plísním a kvasinkám daří ve vlhkém prostředí, a to zvláště když je zamezen přístup vzduchu. Proto se vyvarujte jakémukoliv zapaření, které hrozí převážně v létě. Ideální je po koupání ihned vyměnit mokré plavky za suché. Taktéž se nedoporučuje nosit příliš těsné oblečení, kde nemůže pokožka dýchat. Tomu by se měly vyvarovat především ženy, které trápí kvasinková infekce pravidelně. Ke vzniku kvasinkové infekce však může dopomoci i užívání antibiotik, během kterého vznikne nerovnováha mikroflóry ve vagíně a přemnožení kvasinek. Další příčinou může být menopauza či těhotenství, kdy dochází ke změně hladiny hormonů, což může opět vést k přemnožení kvasinek a vzniku mykózy. Bohužel i ženy s cukrovkou jsou více náchylnější k tomuto onemocnění. Vzhledem k tomu, že naše tělo reaguje i na stres, který mimo jiné snižuje imunitu, může být příčinou vzniku vaginální mykózy taktéž nadměrný stres a hektický způsob života. Mykózu však může způsobit i špatná hygiena, a to buď nedostatečné, nebo časté omývaní. Na omývání intimních partií je rovněž vhodné používat k tomu určené přípravky. Některá nevhodná mýdla či sprchové gely mohou vyvolat podráždění. Kvasinkovou infekci můžete ale podpořit i nesprávným stravováním. Obzvláště časté mlsání přispívá k množení kvasinek a vzniku nerovnováhy mikroflóry ve vagíně. Ačkoliv je to velice ojedinělé, mykóza může postihnout i muže. Příznaky i příčiny jsou velice podobné jako v případě žen. A protože mohou mykózou trpět oba partneři, můžete si ji předávat během pohlavního styku.

Jak se mykózy zbavit?
Ideální je, pokud samozřejmě kvasinkovou infekcí vůbec netrpíte. Když už se však objeví, je třeba sáhnout do lékárničky. Léky na mykózu pochvy jsou nejčastěji speciální kapsle či tablety, které se zavádí dovnitř vagíny. Stejně tak ale můžete použít speciální mast proti kvasinkové infekci. V případě, že mykózou trpíte opakovaně, vhodný lék proti kvasinkové infekci představují probiotika, která pomáhají nastavit přirozenou mikroflóru vaginálního prostředí. Výborné jsou taktéž doplňky stravy s probiotickou kulturou. Ty je ideální užívat zvláště v období, kdy máte více stresu, máte oslabenou imunitu či musíte užívat antibiotika. Preventivním opatřením může být i správná hygiena intimních partiích. Při běžném mytí můžete použít přírodní mořskou houbu, která je určena pro intimní použití i jako hygienický menstruační tampon. Na cestu jsou rovněž výborné ubrousky pro hygienu intimních partií.

Autor: Kateřina Doul

Chovatelské potřebyPsi
AutorKateřina Doul
Blog-datum23.2.2017
ČlánkyZdraví