Tymián obecný je neobyčejný ...

Tymián narůstá do výšky cca 20-30 cm, po rozemletí v ruce nápadně voní, kvete fialově až bílé. Původní oblastí rozšíření tymiánu je západní Středomoří až po Itálii. U nás se dá bez větších problémů pěstovat. Tymián můžeme pěstovat ze semene nebo z předpěstované sazenice. Do půdy ho vyséváme koncem března, semeno nezahrnujeme zeminou, ale pouze zlehka půdu zatlačíme. Během sezóny odstraňujeme plevel, kypříme půdu a v době sucha ho poléváme. Do konce září ho můžeme již poprvé sklízet. Je to nenáročná rostlina, kterou je však nutné v zimním období chránit před mrazy přikrytím větvemi jehličnatých stromů.

Tymián nachází své využití i v kuchyni a jeho význam ocení nejedna šikovná hospodyňka. Je třeba ho však při vaření používat opatrně kvůli jeho výrazné vůni. Ochucují se jím nádivky, marinády, omáčky a polévky. Spolu s lipovým květem se používá k přípravě čajů při nachlazení. Hlavní složkou tymiánu je silice thymol - účinné antiseptikum.

Tymián je považován za jedno z nejúčinnějších přírodních antibiotik. Používá se proto při lehčích nemocech horních cest dýchacích z nachlazení, ale i při léčbě chronických kašlů, či při astmatu nebo angíně. Čaj z tymiánu zase výrazně ovlivňuje bronchitidu a silný kašel. Při problémech se doporučuje vypít čtyři šálky čaje během dne s přidáním čajové lžičky medu.

Ve vztahu k těhotenství můžeme bylinky rozdělit na vhodné, vhodné s omezením a nevhodné. Obecně platí, že bylinky je třeba užívat pouze v přiměřeném množství a střídat jednotlivé druhy, aby nedošlo k nahromadění účinných látek. "Naše" bylinka - tymián patří do skupiny vhodných bylinek ale s omezením.

Užívá se odvar z 1 lžičky timiánu na 1 šálek vody 2-3x denně. Dávky nelze překročit, používat v omezeném množství. Doporučuje se v případě těhotných a kojících žen konzultovat užívání tymiánu se svým lékařem. Kromě koření a léčivých účinků, má tymián i jiné využití. Netradičním využitím mohou být kosmetické přípravky či jiné drogistické výrobky. Tymián se často používá při výrobě zubních past, ústních vod, spreji, kloktadel, vod po holení či pleťových vod, krémů nebo přísad do lázní. Za jeho široké využití vděčí antibakteriální a dezinfekční účinek. Také výborně působí na regeneraci buněk pleti.

Tymián obecný má nejen všestranné využití, ale i velké množství účinků na naše zdraví. Zde je výpočet alespoň některých z nich:
• silně podporuje imunitní systém
• antibiotické účinky
• antiseptické účinky
• podporuje trávení
• podporuje vyprazdňování (obnovuje střevní mikroflóru)
• pomáhá při plynatosti a bolestech břicha
• léčí zánět močových cest
• močopudný účinek - odvodňuje nadbytečnou vodu z těla
• zlepšuje trávení žaludku (podpora vylučování žaludečních kyselin) léčí kožní onemocnění a poranění
• pomáhá uvolňovat hlen
• pročišťuje plicní tkáň

I přes léčivé síle této aromatické bylinky je třeba být opatrní v jejím dávkování a požívání, jelikož se jedná o návýkovou látku. Pokud se však budeme řídit zdravým rozumem a pokyny lékaře nebo lékárníka, nehrozí nám žádné nebezpečí z užívání tymiánu, právě naopak, může se stát pro naše zdraví velkým přínosem a pomocníkem v našich potížích.

Autor: Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
AutorBeáta Rampáková
Blog-datum2.12.2016
ČlánkyZdraví