Výhody Aloe vera pro citlivou pokožku

Léčivá aloe vera
Věděli jste, že rostlina aloe vera pochází z oblasti Indického oceánu a že v rodu Aloe, kam patří, se vyskytuje dalších 350 druhů rostlin? Aloe vera, která připomíná kaktus, může v době svého květenství dosahovat 60 až 90 cm. Obvyklá výška v našich podmínkách je však okolo 30 cm. Aloe vera je charakteristická zejména svými dlouhými listy, které jsou po okrajích lehce zubaté. Listy aloe vera jsou uspořádané v listových družicích.

Pěstování aloe vera
Vzhledem k tomu, že aloe vera je považována i za pokojovou rostlinu, můžete si ji vypěstovat i doma. Pěstování aloe vera není nikterak složité, musíte však dodržet několik základních podmínek. Prvním kritériem je umístění květináče tak, aby byl orientovaný na jih. Aloe vera má totiž ráda světlo a slunce. Výjimkou je pouze období léta, kdy není vhodné nechávat aloe veru vystavenou přímým slunečním paprskům. Na čas ji tak raději přemístěte na stinnější místo. V horkých dnech se však nemusíte bát přesunout aloe veru na balkon, terasu či zahradu. Co se týče vhodného substrátu, aloe vera vyžaduje písčitou a dobře propustnou zeminu. Jakmile přijde zima, nemusíte se bát, že by se rostlince nedařilo. V chladném období ji jednoduše dejte do místnosti se stálou teplotou 10 až 12 °C. Pamatujte však, že teplota nižší než 5 °C je pro aloe veru nepřijatelná. Ačkoli má aloe vera ráda sucho, během letních dnů ji nezapomeňte dostatečně zalévat. Naopak v zimě postačí zálivka dvakrát týdně. Aby se rostlině dobře dařilo, přidejte jí v létě do zálivky minerální hnojivo, které jí dodá potřebné živiny.

Aloe vera a zdraví
Zajímá vás, jaké má aloe vera účinky na lidský organismus? V první řadě je nutné zmínit, že z aloe vera se získávají dva produkty, a to gel a latex, které mají svůj velký význam zejména v kosmetice a farmacii. Aloe vera je bohatá na vitamíny A, C, E i vzácný vitamín B12, minerální látky, enzymy, i aminokyseliny. Díky obsahu saponinům je aloe vera účinná i proti různým virům, bakteriím, plísním a infekcím. Latex je například znám jako velice silné projímadlo. V běžném životě se vám však bude nejednou hodit spíše aloe vera gel, který výrazně podporuje hojení odřenin, spálenin či dalších drobných poranění. Látky, které obsahují listy, dále pomáhají při obtížích se slinivkou či při překyselením žaludku.

Použití aloe vera je ovšem mnohem širší. Díky svým skvělým vlastnostem má aloe vera své místo i v kosmetice. Protibakteriální a protizánětlivé účinky aloe vera jsou hojně využívány při výrobě produktů pro pleť se sklonem k oparům či akné. Výrobky s aloe vera jsou tak vhodné i pro citlivou pleť, neboť skvěle hydratují, zklidňují, detoxikují a vyživují pokožku. I proto je aloe vera skvělá na celé tělo včetně vlasů, kde účinně pomáhá proti lupům, nebo zubů.

V neposlední řadě je aloe vera vhodná při redukčních dietách. Aloe vera nápoj obsahuje řadu tělu prospěšných látek, které podporují činnost metabolismu a tím urychlují i spalování kalorií. Aloe vera nápoj mimo jiné příznivě působí na trávení, pomáhá při nechutenství a posiluje imunitu těla. Aloe vera má taktéž své místo v kuchyni, a to ať při přípravě svěžích salátů, vitamínových smoothies či dezertů.

Autor: Kateřina Doul

Chovatelské potřebyPsi
AutorKateřina Doul
Blog-datum7.11.2016
ČlánkyKrása