Výhody zázvoru

Účinky zázvoru na lidský organismus
Zázvor působí preventivně proti chřipce a nachlazení, posilňuje imunitní systém, zmírňuje bolesti hlavy, usnadňuje trávení a pomáhá proti žaludečním nevolnostem. Zároveň podporuje chuť k jídlu. To ale není vše. Tento vynikající kořen působí antibakteriálně a protizánětlivě. Mimo to ale stimuluje krevní oběh a snižuje cholesterol. Zázvor je také známý jako skvělé přírodní afrodiziakum. I přes svou lehce pikantní chuť, dokáže potlačit pálení žáhy.

Trápí-li vás bolesti zad či ztuhlý krk, pomohou vám horké obklady ze závoru. Co se týče prevence, zázvor posilňuje tělo v boji proti rakovině. Jestliže trpíte nevolnostmi spojenými s pohybem, jízdou v autě nebo při letu letadlem žaludek vám uklidní zázvorový čaj.

Zázvor v těhotenství a při kojení
Během těhotenství může zázvor účinně pomoci s nevolnostmi, navrácením chuti k jídlu i s dalšími obtížemi. Jestliže vás trápí nachlazení během šestinedělí, nebojte se dopřát si zázvor i při kojení. Nepřekračujte však doporučené denní množství v těhotenství ani při kojení, které představuje 4 g čerstvého zázvoru. V případě dlouhodobějšího užívání zázvoru však konzultuje konzumované množství se svým lékařem.

Léčivý čaj i osvěžující limonáda
Zázvorový čaj připravíme tak, že nastrouháme asi 2 cm oddenku zázvoru a zalijeme litrem vroucí vody. Zázvor nechte chvíli projít varem. Ne však moc dlouho, neboť by se zničily esenciální oleje. Poté čaj scedíme a můžeme dochutit medem či citrónem. Zázvorový čaj není určen pro dlouhodobé každodenní pití, ale spíše by měl být užíván jako lék či prevence, když cítíme, že se o nás pokouší nějaké nachlazení.

Ze zázvoru si můžeme připravit i sirup, ze kterého v létě vyrobíme osvěžující limonádu a v zimě pro změnu čaj. Na zázvorový sirup potřebujeme hrnek nakrájeného zázvoru, hrnek cukru a 250 ml vody. Zázvor oloupeme a nakrájíme na plátky. Všechny ingredience přivedeme k varu a poté necháme mírně probublávat přibližně hodinu. Potom sirup scedíme a ještě teplý nalijeme do skleněných lahví. Jestliže si chcete ušetřit práci, zázvorový sirup můžete rovněž pořídit již hotový.

Vypěstujte si všelék
Jestliže byste chtěli mít zázvor neustále po ruce, vypěstujte si ho! Pěstování zázvoru totiž vůbec není obtížné. Zázvor je možné vypěstovat jak ze semínek, tak z oddenku zázvoru zakoupeného v obchodě. Kořen zázvoru v obchodě je však napuštěný inhibitory růstu, a proto ho před zasazením musíme dát na noc do vody, aby se inhibitory vylouhovaly. Zázvor roste horizontálně, tak si připravte dostatečně široký květináč, aby měl dostatek prostoru. Semínko, či část kořene zasaďte a přidejte na něj ještě 3 až 5 cm substrátu. Květináč umístěte na teplé místo a pravidelně zalívejte.

Po několika měsících můžete vyhrabat hlínu a kousek kořene uříznout. Zbytek nechejte zasazený, bude vám dál růst. Na pěstování zázvoru nepotřebujete žádná speciální hnojiva.

Autor: Kateřina Doul

Chovatelské potřebyPsi
AutorKateřina Doul
Blog-datum10.10.2016
ČlánkyZdraví