Vypadávání vlasů: co je příčina a jak tomu zabránit?

V životě každého člověka existují etapy, kdy vlasy ve větší míře přirozeně vypadávají. Pohybují se zhruba ve věku novorozence, mladých lidí v pubertě a pochopitelně i ve stáří. Velkou roli zde hraje také roční období, protože se vlasy chovají podobně jako zvířecí srst a na jaře nebo na podzim se razantněji obnovují. Pokud ale máte pocit, že vám vlasy řídnou a nepatříte ani do jedné z uvedených skupin, je potřeba se zaměřit na svůj životní styl, zdravotní problémy, okolí a další faktory.

Za nadměrné padání vlasů se považuje více než 100 vlasů za den. Nemá smysl to samozřejmě přepočítávat, ale pokud si všimnete, že vám jich na kartáči nebo na polštáři zůstává velké množství, je dobré vyhledat odborníka z oboru dermatologie.

Hormonální změny patří mezi jednu z nejčastějších příčin padání vlasů. Jakmile klesá hladina estrogenu nebo se naopak dostává do normálu, tělo na to samozřejmě reaguje. Období menopauzy, prvních šest měsíců po porodu nebo onemocnění štítné žlázy patří mezi jedna z nejnáročnějších období.

Hned poté přicházejí dle četnosti příčin padání vlasů na řadu léky, jde především o cytostatika, imunosupresiva, antikoagulancia, nadbytek vitamínu A, antiepileptika, cholestatika a další. Vysoké teploty při nemoci je pro tělo velkým zápřahem, a proto se příznaky padání vlasů mohou dostavit i klidně se zpožděním dvou až tří měsíců. Není ale třeba se ničeho obávat, vše se pak vrací do normálního stavu.

Kolikrát za vypadávání vlasů nemusí nic, co bychom považovali za hrozbu. Příkladem je třeba způsob, jakým si vlasy upravujeme – neustálé vázání do culíků nebo copů. Jedná se i o mechanické poškození vlivem česání nebo fénování. Barvení vlasů nebo trvalá výrazně zasahuje do vlasové struktury a může ji vážně poškodit.

Ať se to může zdát opravdu nepochopitelné, za padání vlasů nese vinu třeba i časté nošení pokrývek hlavy. Poškozené vlasy poznáme dle ztráty lesku, křehkosti, lámavosti, štěpení se a mnoho dalších ukazatelů.

Obecně může pomoci změna jídelníčku – hlavně se zaměřit na pestrost, přidat ryby a dostatečné vitamíny - a životního stylu – přestat nadužívat alkohol nebo kouřit. Někdy se doporučují doplňky stravy, ale spíše se vše snažte získat kvalitním stravováním. Vyhnout se stresu a drastickým dietám.

Autor: Tereza Župová

Chovatelské potřebyPsi
AutorTereza Župová
Blog-datum1.12.2016
ČlánkyKrása