Vysoké podpatky by mohly zničit vaše nohy!

Nepřirozený tlak na klenbu nohy
Nohy nepřirozeně zkroucené v úzkých botách, kdy je většina váhy na přední polovině nohy. I baletky vám potvrdí, že chodit celý den opravdu po špičkách není nic příjemného ani dobrého. Díky tomuto nepřirozenému tlaku, kdy celá váha těla spočívá v podstatě na velmi malé části nohy, může docházet až ke zborcení klenby chodidla. Tento problém se dá velmi špatně napravit a uvedení do původního stavu je někdy až nemožné. Kromě toho dochází ke zbytečnému překrvení této části nohy, což vede k otékání kotníků. Lidé, kteří často nosí vysoké podpatky, mývají na chodidlech vystouplé žíly a mohou trpět na problém s otékáním nohou. Samozřejmostí je bolestivost, která doprovází pohyb a celkově ztíženou chůzi. Jednou za čas na pár hodin se nejedná o nic strašného, s čím by si tělo neporadilo, ale pokud nosíte vyšší podpatky opravdu každý den, měly byste zkusit přehodnotit svůj postoj a trochu ulevit svým nohám, protože když se začnou objevovat nepříjemné potíže, může být už pozdě.

Důkladná péče nejen o chodidla
Každodenní hygiena o nohy pomáhá předcházet celé řadě problémů. Svým způsobem do hygieny patří i výběr vhodných bot, kterými si buď škodíte, nebo pomáháte. Pro zabránění šíření bakterií a pro eliminaci případných plísňových onemocnění se doporučuje používat minerální přírodní sprej do bot. Ten je dobré nastříkat i do lodiček, když vyrážíte do společnosti, protože bývají z tuhých materiálů, jsou neprodyšné a během tancování se v nich noha potí. Po odstranění zápachu využijte minerální přírodní deodorant na nohy, který se hodí hlavně v letních měsících nebo v případě, že trpíte na zapáchající nohy. Právě výrazný pach nohou může signalizovat problémy s plísněmi, které je nutné řešit komplexně správnou hygienou a v pokročilejších stádiích volbou vhodných přípravků pro její odstranění. Pro ulehčení nohou zkuste používat gelové vložky do bot s podpatky, které pomohou lehce snížit tlak na přední polštářek chodidla. Po každé delší době strávené ve vysokých podpatkách si udělejte příjemnou masáž nohou, nebo si alespoň dejte nohy nahoru a nechte je odpočinout.

Jak zabránit otékání nohou?
Někdo trpí na otékání nohou i bez toho, aby musel nosit podpatky. Tímto problémem často trpí například těhotné ženy. Otékání nohou se objevuje i při delším cestování, kdy není žádná možnost důkladně protáhnout ztuhlé končetiny. Celkové odstranění problémů může spočívat ve snížení tělesné hmotnosti a nošení vhodné obuvi. Pomáhá i tělové mléko na unavené a oteklé nohy, které má zklidňující účinky. Platí, že pokud chceme předejít otékání nohou, měly bychom se vyvarovat dlouhého stání na jednom místě. Pro podporu zdravého krevního oběhu je dobré lehce sportovat a podporovat tak přirozený tok lymfy v organismu. Základem by měl být řádný pitný režim. Problematická může být i kombinace s křečovými žílami, kdy může být natékání nohou až velmi bolestivé a nepříjemné. Ve sprše zkoušejte střídat teplou a studenou vodu pro podpoření krevního oběhu. Pro zmírnění potíží si dejte nohy nahoru ideálně minimálně nad úroveň srdce.


Autor: Šárka Stuchlíková

Chovatelské potřebyPsi
AutorŠárka Stuchlíková
Blog-datum14.2.2017
ČlánkyZdraví