Výživa pro miminka

Výživa kojenců – co je důležité?
Protože se malé dítě vyvíjí, je nesmírně důležité vybírat výživu bohatou na minerální látky a vitamíny. Veškerá nabízená dětská výživa je zároveň pod přísnou kontrolou, aby obsahovala pouze to nejlepší. Vždy se snažte vybírat příkrmy od takové značky, které můžete důvěřovat. Vyšší investice v tomto období se vrátí v podobě zdravějšího a odolnějšího dítěte.

V raném věku dítěte je nesmírně důležité podpořit rozvoj imunitního systému. Ten pracuje správně pouze za předpokladu, že jsou organismu dodávány všechny minerální látky spolu s vitamíny. Během několika prvních měsíců si dítě plně vystačí s mateřským mlékem. První dávka mateřského mléka zvaná mlezivo obsahuje velmi cennou a téměř nenahraditelnou dávku protilátek. Ty se později stanou základními kameny složité výstavby odolného imunitního systému.

První příkrmy
Nejlepší je s prvními příkrmy začít kolem 6. měsíce věku dítěte. Během tohoto období se u dětí většinou objevuje přirozené touha po ochutnání běžného jídla.  Když však dítě zájem nejeví a nabízené příkrmy odmítá, je možné počkat až do sedmého či osmého měsíce věku. Lepší je začínat se zeleninovými příkrmy s obsahem mrkve. Dítě se totiž nenaučí pouze na sladkou chuť, ale osvojí si i něco jiného. Začít je možné i s mléčnými příkrmy, které lehce připomínají mateřské mléko, a přechod tedy není tak drastický. Později je ideální kombinace sladkých a slaných příkrmů během dne. K obědu dejte zeleninový nebo masozeleninový příkrm a následně jako večerní kašičku zvolte sladkou variantu. Případně více zařazujte to, co vašemu dítěti více chutná a snažte se vždy najít tu nejlepší možnou variantou jak ve složení, tak i v chuti.

Kaše pro kojence
Kaše podáváme také až dětem, které jsou staré více než 6 měsíců. Vybírat si můžete z mléčných, nemléčných a rýžových kaší. Základem je, aby dětská kaše neobsahovala žádná umělá ochucovadla, konzervanty a byla co nejvíce na přírodní bázi. Většinou platí, že čím jednodušší složení, tím lepší. Výborná je například rýžová kaše s obsahem HA mléka, která je ideální pro děti z rodin, kde se vyskytují alergie. Některé varianty dětských kaší je možné podávat již v dřívějších měsících. Vždy se řiďte pokyny výrobce a sledujte, jestli vašemu dítěti stačí pouze mateřské mléko. Chutnou kaši pro kojence můžete vytvořit i doma, ale do toho se pouštějte raději až v pozdějším věku dítěte. Tyto speciální dětské kaše totiž obsahují důležité enzymy a látky podporující jejich trávení a bývají obohaceny o minerály a vitamíny.

Vybírejte vždy jen to nejlepší
U všech variant výživy pro kojence se vždy snažte vybírat to nejlepší. Vsaďte na obsah přírodních ingrediencí a vyhýbejte se výživě s obsahem nepřirozených látek. Například masozeleninové příkrmy vy měly obsahovat pouze nejkvalitnější libové maso a vybranou bio zeleninu. Samozřejmostí by měla být absence barviv a dochucovadel. Tyto příkrmy simulují chuť běžných jídel a výjimkou není příkrm s krůtím masem nebo příkrm s milánskými těstovinami a krůtou. Je dobré vyzkoušet, co bude chutnat zrovna vašemu dítěti. Pokud do něj nemůžete vybraný příkrm dostat, vyzkoušejte jinou variantou.

Autor: Šárka Stuchlíková

Chovatelské potřebyPsi
AutorŠárka Stuchlíková
Blog-datum15.2.2017
ČlánkyPro maminky, Zdravá strava