„Zázračná“ konopná semínka

Mnozí odborníci ve výživě říkají, že z hlediska nutričního složení je to malý zázrak pro lidský organismus. Konopná semínka obsahují všechny esenciální aminokyseliny, zejména rozvětvené, které jsou ideální pro stavbu svalové hmoty, a tedy vhodné pro sportovce. Navíc obsahují i ​​aminokyselinu methionin, která je součástí živočišných bílkovin a je zdrojem síry.

Bohatý obsah mastných kyselin zajišťuje funkční fyziologický systém přenosu spojení mezi nervovými buňkami. Kromě toho mají mnoho léčivých účinků na zdraví člověka:

- Podporují imunitní systém
- Ochraňují a podporují růst buněk
- Podporují trávení a zlepšují pravidelnou stolici
- Postupně snižují vysoký cholesterol
- Zlepšují kvalitu svalstva
- Zajišťují pevné vlasy a nehty
- Zlepšují kvalitu pokožky.

Konzumace konopných semínek je možná i při hubnutí, přičemž doporučená dávka je jedna čajová lžička semínek přidána do vyvážených jídel. Běžná doporučená denní dávka konopných semínek by měla být jedna až dvě čajové lžičky přidány do jídla. Konopné semínka se hodí například do zeleninových a těstovinových salátů, pomazánek, omáček, kaší, koktejlů, jogurtových salátů, tvarohové jídel, na maso, nebo jako sypání libovolného jídla, kde vám budou pasovat.

Konopná semínka je možné konzumovat neloupané, loupané, nebo se dá z nich připravit velmi výživné konopné mléko. Světlá dužina konopného semínka má vysoký obsah hodnotných esenciálních mastných kyselin a lahodnou oříškovou chuť. Konopné semínka loupané jsou určeny pro lidskou spotřebu jako potravina a obsahují hodně lehce stravitelných globulin proteinů, jako edestiny a albumin. Edestin je rostlinný protein velmi podobný lidskému proteinu, a proto se rychle adaptuje. Pomáhá při tvorbě hormonů, hemoglobinu, enzymů, atd., které se účastní při obranyschopnosti organismu a odstranění únavy. Neloupané semínka mají pevnou slupku, která nejsou ideální k přímé spotřebě, proto je vhodné semínka alespoň namočit přes noc do vody, slupka tím změkne. Semínka se takto přidávají do salátů, dušených vegetariánských směsí, pečiva. Pro více inspirace se podívejte na jednoduché a rychlé recepty z konopných semínek.

Část živin z konopných semínek se může konzumovat v podobě konopného oleje, který má také velmi silné léčivé účinky. Musí se ale konzumovat co nejčerstvější, protože rychle oxiduje.


Autor: Beáta Rampáková