Zdravé kosti a zuby

V dnešní hektické době nás trápí různé nepříjemné nemoci, zdravotní problémy a neobcházejí téměř nikoho. Některých onemocnění se nezbavíme po celý život, ale jsou i takové, při kterých si pomoci umíme i sami, bez pomoci lékařů. Např. můžeme pomoci svým kostem a zubům, aby byly zdravé. Samozřejmě, vycházíme z předpokladu, že netrpíme vážnějším onemocněním kostí či zubů, které by vyžadovalo návštěvu odborníka.

Neměli bychom se však spokojit s tím, že necítíme bolest a zdánlivě je vše v pořádku. Někdy je velmi důležitá prevence, protože s přibýváním let se opotřebovávají i naše kosti a zuby. Dáváme jim každodenně pořádně zabrat a pokud nám mají sloužit co nejdéle, musíme se o ně pravidelně starat. Vždyť i jen o obyčejné auto se staráme, aby nám co nejdéle vydrželo, o to víc bychom měli dbát o své zdraví, které máme pouze jedno a nemůžeme ho vyměnit za jiné.

Co tedy máme dělat, abychom našim kostem a zubům zajistily trvalé zdraví?
Se zdravými kostmi se nám neodmyslitelně pojí slovo vápník. Mnozí z nás si určitě pamatujeme, jak nám rodiče v dětství zdůrazňovali, že je třeba pít hodně mléka, abychom měli zdravé kosti. Dnes však už někteří odborníci pochybují o mléku jako dobrém a spolehlivém zdroji vápníku. Podle nich mléko a mléčné výrobky jen málo ovlivňují množství zlomenin, ale mohou přispět k problémům, jako je srdeční choroba. Jisté je, že mléko není jediným zdrojem vápníku, takže se nemusíme obávat, že bychom neměli jiné možnosti či řešení. Pojďme se seznámit s vápníkem a jeho dvěma "společníky". Vápník je minerál, který náš organismus potřebuje k mnoha funkcím. Zajímavé je, že až 99% vápníku se ukládá právě v kostech a zubech a zbylé 1% se nachází v krvi a tkáních. Vápník má v našem těle důležité funkce. Jednak reguluje transport iontů přes buněčné membrány, ovlivňuje činnost svalů, nervů a srdce a také aktivuje některé enzymy.

Nedostatek vápníku způsobuje osteoporózu - řídnutí kostí, které je doprovázeno nepříjemnými bolestmi kostí. Většinou tímto onemocněním trpí ženy nad 40 let. Samozřejmě, důležitou roli hraje i věk, čím je člověk starší, tím je větší pravděpodobnost, že může řídnutím kostí trpět. Pokud vápník v organismu chybí, mohou se objevit i poruchy srážlivosti krve, bolesti kloubů, ekzémy, svalové křeče a člověk může být podrážděný a pociťovat únavu. Správnou péčí o své kosti a zuby a prevencí můžeme svému tělu dopřát pohodlí a dobrý výkon.

Vápník se nachází v poměrně velkém množství v různých potravinách. Vysoce využitelný je v sezamu a mořských řasách. Pro využití vápníku je však zapotřebí i hořčík. Kombinace vápníku a hořčíku se nachází v ovoci a zelenině, a to hlavně v tmavozelené listové zelenině. Pokud pravidelně konzumujeme syrovou zeleninu a šťávy, mák, semínka a luštěniny, nemusíme se obávat nedostatku vápníku. Už jsme zmínili, že pro využití vápníku je důležitý i hořčík. Ještě účinnější je kombinace vápníku, hořčíku a zinku. Všechny tři jsou velmi důležité pro zdravé kosti. Vápník a hořčík / magnézium / jsou především důležité pro zachování zdravých a silných zubů a správné fungování nervového systému a svalů. Zinek pomáhá podporovat zdravý imunitní systém a je potřebný pro zdravou pokožku, vlasy a nehty. Všechny tyto minerály jsou dostupné v tabletách, které je možné koupit bez předpisu v jakékoliv lékárně. Jsou to vlastně důležité vitamíny pro naše unavené, vyčerpané a vystresované tělo. Magnesium pomáhá při únavě a stresu, podporuje koncentraci a činnost svalů, uvolňuje nervový systém, zmírňuje bolest svalů, zpevňuje kosti a prospívá zubům.

Výborným zdrojem těchto tří minerálů je sezam, maličké semínko, ve kterém se ukrývá obrovská léčivá síla. Z něj se vyrábí lisováním jedlý rostlinný olej. Již v minulosti se používal jako potravina, lék i léčivá mast. Dobrou zprávou je, že existují super zdroje, pomocí kterých dokážeme udržovat své kosti a zuby zdravé. Proto bychom měli pravidelně dávat svému tělu dostatek zmíněného tria: vápník, hořčík, zinek, ať už v potravinách nebo v tabletách. Jisté je, že odměnou nám budou pevné kosti a zdravé zuby. A spolu s nimi budeme i my v pohodě.

Autor: Mgr. Beáta Rampáková

Chovatelské potřebyPsi
AutorBeáta Rampáková
Blog-datum24.2.2017
ČlánkyZdraví