Zlepšete si trávení

Žijte zdravěji
Ať už vás trápí zácpa, průjem, plynatost, bolesti břicha, křeče či máte pocit plného žaludku, v první řadě zvažte, jakým životním stylem žijete. Základem je samozřejmě zdravá výživa, ale ani to, co je zdravé, nemusí být vždy pro vaše trávení vhodné. Všichni dobře víme, jak je česnek či zelí zdravé a našemu organismu prospěšné, někomu však může nadělat velké problémy, ať už z důvodu nadýmání či podráždění žaludku. Proto je velice nutné vědět, jaké potraviny vám svědčí a jakým je naopak dobré se vyhnout.

Zdravá strava je předpokladem dobrého trávení, neméně důležitý však je i pohyb či dostatek spánku. Ačkoliv je dnešní doba poněkud uspěchaná, jídlo byste si vždy měli sníst v klidu. Pamatujte, že byste taktéž měli jíst pravidelně. Co se týče posledního jídla dne, měli byste si jej dopřát dvě hodiny před spaním. Pokud však chodíte spát o půlnoci, v deset hodin zapomeňte na velkou a těžkou večeři, ale dejte si něco lehčího, jako je například jogurt či salát s mrkví a jablkem.

Potraviny pro dobré trávení
Dobré trávení můžete podpořit nejrůznějšími surovinami, jako jsou jogurty či mléčné produkty s živou kulturou, kyselá okurka, fenykl či zázvor. Co se týče masa, měli byste konzumovat především libové maso, jako je kuřecí, krůtí, králičí či ryby. Čas od času si ale můžete bez problémů dopřát i libové hovězí, jehněčí nebo vepřové maso. Ve vašem jídelníčku by mimo jiné neměly chybět potraviny bohaté na vlákninu, jako je například ovoce, zelenina, celozrnné potraviny nebo luštěniny.

Jedním z častých důvodů špatného trávení je nedostatečný pitný režim, a proto dbejte na to, abyste vypili přibližně dva litry vody denně. Zároveň je vhodné omezit konzumaci nápojů s kofeinem, limonád či alkoholických nápojů. Kromě vody je vhodné pít také bylinkové čaje. Osvědčeným tipem je heřmánkový čaj, který pomáhá proti bolestem břicha, křečím či nevolnostem.

Detoxikujte organismus
Jestliže byste rádi shodili pár kilogramů, správné trávení a nastartování metabolismu je správným krokem, jak zhubnout. Trávení potravy je jednou z nezbytných činností našeho organismu. V případě, že je trávení z jakéhokoliv důvodu narušeno, musí náš organismus vynaložit více sil, díky čemuž se zpomaluje metabolismus a tím se hůře pálí i kalorie. Pokud se vám zdá, že je váš metabolismus už zpomalený, cítíte se unavení a ještě se vám hůře tráví, měli byste vyzkoušet detoxikovat tělo. Uvidíte, že vám pak hubnutí půjde mnohem lépe.

Jedním z osvědčených pomocníků při detoxikaci je například acai berry. Jedná se o bobulovité ovoce z daleké Amazonie, které obsahuje řadu vitamínů a minerálních látek. S detoxikací vám rovněž ale účinně pomůže aloe vera, rakytník nebo zelené potraviny jako chlorella či mladý ječmen.

Autor: Kateřina Doul

Chovatelské potřebyPsi
AutorKateřina Doul
Blog-datum6.12.2016
ČlánkyZdraví