ČLÁNKY

18. duben 2019

Co je candida a jak se jí zbavit

Byla vám předepsána antibiotika na delší dobu? Tvoří značnou část vaší stravy cukry? Ignorujete vysazení některých potravin, na které máte intoleranci? Tyto tři případy jsou ty nejčastější, kdy se náš mikrobiom může dostat do nerovnováhy přerůstáním kvasinky druhu Candida. Pokud si už delší dobu lámate hlavu nad tím, co je s vaším zažíváním a zdravím v nepořádku, může být právě kandidóza jednou z nejčastějších příčin. Jak ji odhalit a vyhlásit boj?
12. duben 2019

Schopnosti červené řepy

Dříve odsuzována, ve školních kuchyních kvůli nevhodnému zpracování nenáviděna a dnes poctivou superpotravinou. Co nastalo za obrat, že se červená řepa těší takové oblibě? Už staří římané ji považovali za lék. Jak si na tom stojí dnes, po mnoha laboratorních zkoumání?
5. duben 2019

Kotvičník a jeho účinky

Kotvičník je často vnímán a spojován s nadšenci do fitness a se všemi, co mají v oblibě posilování. To kvůli zvyšování hormonu testosteronu, který napomáhá kvalitnějším výkonům a výdrži. Je ale testosteron to jediné, proč kotvičník, latinsky Tribulus terrestris užívat? Pojďme si tuto jednoletou rostlinu detailněji představit.
29. březen 2019

Ostropestřec - očista organismu a zdroj silymarinu pro ochranu jater

Procházíte právě očistnou kůrou a jarním detoxem? Jaké doplňky jsou ve vašem “protokolu” k nakopnutí imunity a energie? Nezapomněli jste náhodou na ostropestřec, bylinu, která byla skoro zapomenuta, než se především díky léčitelům začala dostávat opět “do módy”? Pojďme si tuto až dvouletou rostlinu, známou také jako stříbrný bodlák, mléčný bodlák nebo kardus mariánský představit pod drobnohledem.
22. březen 2019

Berberin - alkaloid s řadou léčivých účinků

Ptáte se, co je to berberin? Dnešním článkem bychom vás chtěli seznámit s touto široké veřejnosti stále málo známou rostlinnou látkou. Přitom jde o jeden z nejdéle známých a nejrozšířenějších alkaloidů a v čínské medicíně využívanou látku již kolem roku 3000 před naším letopočtem. Východní lékaři a léčitelé ji objevili v rostlinách z čeledi dřišťálovitých, odkud se čistý berberin izoluje. Později bylo zjištěno, že se nachází také v opuncii nebo v řebříčku.
15. březen 2019

Jarní detox

Příchod jara je bezesporu nejlepší dobou pro očistu organismu. Více spirituálně založení lidé často předjaří označují jako celkově nejkrizovější období v roce, nejen pro naše tělo, ale i mysl. A na druhé straně jsou mezi veřejností i názory, že jarní detox může škodit. Kde je tedy středobod pravdy? Na co se opravdu zaměřit, abychom se zbavili špatného, ale nekladli přílišné nároky na po zimě oslabený organismus s nižší kondicí? Jednoduše - jak očistu nepřehnat a harmonizovat sofistikovaně celý náš “systém”?
8. březen 2019

Medicinální houby - kdy je užívat a jaké mají účinky

Nejen ke tradiční čínské medicíně neodmyslitelně patří medicinální houby. S některými druhy se můžeme setkat až na Sibiři, s jinými naopak v deštných lesích, kde je původně objevovaly indiánské kmeny. Jsou symbolem komplexních přístupů k člověku v různých domorodých léčitelství. A víte, že houby vykazují podobnost přibližně 30% části DNA s člověkem?
1. březen 2019

Vláknina - víte, jaký druh kdy užívat?

Na opravdu široké škále produktů můžeme najít text, že obsahují vlákninu. Je to zkrátka populární hláška. Víte ale přesně, z čeho vláknina pochází a jakou funkci má v našem zažívacím traktu? Zajímavé rozhodně je, že vláknina se v našich útrobách nevstřebává, ale zároveň je pro naše zdraví nepostradatelná.
21. únor 2019

Kurkuma a její využití

Náš dnešní článek zlehka navazuje na předchozí psaní o piperinu. Pokud jste ho ještě nečetli, doporučujeme napravit. Právě “rozborka” piperinu nakousla téma kurkumy a její hlavní účinné složky, kurkuminu. Co tato základní složka kari při pravidelném užívání dokáže a jak působí? Pojďme se tedy na tento tradiční prostředek ajurvédské medicíny podívat podrobně.
15. únor 2019

Piperin a jeho účinky

Všimli jste si, že by u nějakého doplňku stravy, který užíváte, byl přidán piperin? Pokud nevíte z jakého důvodu, vysvětlíme vám to právě v dnešním článku. A ten bude nejen o přidávání piperinu k dalším látkám. Komplexně se podíváme, co všechno tento alkaloid umí.
4. únor 2019

Co zabalit dětem na jarní prázdniny?

První termíny jarních prázdnin klepou na dveře. Posíláte děti na lyžák, nebo jedete s celou rodinou do Alp? S tím, jak nabrousit lyže sice neporadíme, ale dáme vám pár dobrých tipů na to, co by nemělo chybět v kapse ani v batohu vašich dětí.
25. leden 2019

Bezlepkové mouky a zásady práce s nimi.

Je skvělé, že si dnes můžeme užívat pečení bez lepku, díky mnoha druhům bezlepkové mouky. Užívat? Ano, právě tady může být zádrhel. Špatný přístup k bezlepkovému pečení dokáže pěkně rychle zkazit chuť jak z práce, tak z výsledku. Jak si tedy dát pozor a stát se co nejdříve mistrem bezglutenové kuchyně? A jaké bezlepkové mouky doporučujeme?
18. leden 2019

Zdravé oleje a jejich účinky, které možná neznáte.

O těch dob, kdy byl tuk zatracován a margarín vynášen do nebe uplynulo pěkných pár let. Jen se zeptejte svých rodičů, pokud jste mladších ročníků. Snad všechny dobové články o zdraví a fit postavě se zaklínaly tím, jak je tuk špatný. Můžeme poděkovat především moderním studiím, které vyvrátily mylné názory. Díky tomu se nám otevřely obzory a cesty k různým druhům olejů, do té doby v Evropě málo známých.
14. leden 2019

Matcha a její využití

Matcha byla donedávna známým pojmem především mezi „čajomily“ a příznivci buddhismu. Svojí prapůvodní přípravou Matcha doslova dýchá formou rituálu.
20. prosinec 2018

Vitamín D3 a K2

Vitamín D3 je důležitý pro tvorbu proteinů, které jsou závislé na vitamínu K2, který zajišťuje jejich karboxylaci, aktivaci jejich funkce.
10. prosinec 2018

Rhodiola Rosea - Rozchodnice růžová

Rozchodnice růžová zvyšuje odolnost nervového systému při únavě a stresu. Zároveň také podporuje fyzický výkon a kondici.
25. květen 2018

Erythritol

Přední přírodní sladidlo bez kalorií. Velká část lidí volí erythritol jako první volbu sladidla, jelikož nezpůsobuje obrovský vzestup hladiny cukru v krvi.
18. květen 2018

Aloe Ferox

Aloe Ferox je silný antioxidant. Podporuje přirozenou obranyschopnost a poskytuje úlevu ženám, které trpí premenstruačním syndromem nebo ženám během menopauzy.
16. květen 2018

Goji Berry

Více beta-karotenu než mrkev, více železa než špenát!
14. květen 2018

Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová je látka vyskytující se v lidském těle, kde tvoří hlavní složku mezibuněčné hmoty – především chrupavky, vazy, šlachy apod. V nejvyšších koncentracích ji nalezneme v nitrooční tekutině a v kloubech.
9. květen 2018

Co se děje v těle, když sníte jáhly?

Jáhly. Když nemůžete nebo nechcete jíst lepek.
7. květen 2018

Strašák jménem lepek

Důvodem proč je lepek ve společnosti skloňován stále častěji, je nárůst počtu osob trpících celiakií, potravinovou alergií na lepek, případně intolerancí.
2. květen 2018

Aloe Vera

Aloe Vera má detoxikační účinky a pomáhá zlepšovat přirozenou obranyschopnost, tudíž je zvláště vhodná v období chřipek a různých nachlazení. Aloe Vera také působí jako jedinečný antioxidant a pomáhá při napětí a únavě.
25. duben 2018

Epsomská sůl

Pro zdraví, krásu, domácnost i zahradu