Jarní detox

Na úvod chceme říci, že je důležité, být na pozoru před všemi běžnými novinovými a PR články hlásajícími “extra účinný detox”, “velký detox”, “kompletní detox” a podobně. Často se jedná o nešetrné a pro mnohdy oslabený organismus náročné detoxikační kůry, které mohou ve výsledku spíše uškodit. Platí zde dvakrát a podtrženě známé pořekadlo, že všeho moc škodí. Nechceme přece vyhlásit válku každé unavené buňce v těle. Náš záměr je harmonizovat, regenerovat a přirozeně čistit. A to všechno s mírou, dle toho, jak se sami cítíme.

Jaké jsou účinky detoxikace?
Pokud se systematickou jarní detoxikací nemáte velké zkušenosti, chtěli bychom se věnovat jako první účinkům, které přináší. Při očistě se snažíme především odstraňovat toxiny a všechny nám škodlivé patogeny. Ty jsou pro naše tělo zátěží, a to nejen se zánětlivým působením, což znamená vyvolávání imunitní reakce, která vede postupem času i k chronickému zapojení imunitních procesů, především pokud toxiny produkují bakterie. Samozřejmě je běžné zanesení toxinů do těla i z vnějšího prostředí. Ty mohou být rezistentní vůči trávicím enzymům. Odstraněním toxinů se zkrátka obnovuje správné proudění životní energie, lehce spirituálně, pohledem východní medicíny řečeno.

Detoxikací se tak mohou odstranit především obtíže v trávicím traktu a při dlouhodobějším aplikování lze dosáhnout i pominutí chronických zánětů z různých hlubokých tkání. To všechno může ve výsledku ovlivňovat funkce lymfatického systému, zlepšit cirkulaci krve, dodat větší energii, ale odstranit i potíže s krevním tlakem nebo kožní nemoci, alergické projevy a nespavost.

Pro koho není detoxikace vhodná?
Existuje kontraindikace detoxikace? Pokud proděláváte akutní infekční nebo virové onemocnění, není vhodné tělo vystavit další zátěži, stejně tak pokud jste prodělali těžké onemocnění, spojené i s úbytkem svalové hmoty a váhy. Detox a půst není vhodný i pro těhotné ženy, kojící ženy a děti ve vývinu.

Jak na samotnou detoxikaci
- začněte odstraněním všech rafinovaných a modifikovaných potravin z jídelníčku
- vyvarujte se také smaženým potravinám a potravinám s množstvím škrobu
- striktně se začněte vyhýbat alergenům a potravinám, které dobře netolerujete
- dbejte na zvýšený pitný režim, ideálně čistá voda (s citronem), žádné pití s kofeinem
- mléčné výrobky jsou zahleňující, omezte je kromě kefíru (probiotické schopnosti), stejně tak jako lepek, který chceme vyplavit ze střevních klků
- při vaření využívejte panenské oleje a přepuštěné máslo ghí
- zařaďte postupem času do jídelníčku mnohem více zeleniny a naopak začněte ubírat na mase a všech těžko stravitelných jídlech, o kterých víte, že vám čas od času nesednou
- jídelníček při detoxikaci by měl být bohatý na jáhly, pohanku, quinou, zelené klíčky a z koření na koriandr, skořici, kardamom nebo černý pepř
- nepřehánějte to s pohybem po dobu detoxikace, ale nezapomínejte chodit a cvičit například jógu - snahou je nevyčerpat se, ale udržet správnou cirkulaci krve a lymfy

Detoxikační tipy

Chlorella
Unikátnost chlorelly spočívá především ve vysokém obsahu chlorofylu. Ten má výborné detoxikační účinky a můžeme ho ve vysoké míře najít také v řase spirulině a mladém ječmeni. Chlorella však s obsahem doslova vede v násobcích procent. Mimo jiné chlorella podporuje buněčnou regeneraci díky růstovému faktoru CGF. Tato sladkovodní řasa je navíc i zdrojem vitamínů a minerálů. Jde o vysoce komplexní prostředek při detoxikaci.



Koupele v epsomské soli
Epsomská sůl má skvělé detoxikační účinky a působí také jako “rozhýbávač” lymfy. Její sloučenina se skládá z hořčíku, síry a kyslíku, takže v koupeli působí regeneračně na svalstvo. Po koupeli se můžete cítit celkově velmi odpočatí, bez napětí v těle. Lymfatický systém se s opakovanými koupelemi v horké vodě se solí stává zásaditější. S horkou vodou to však nepřehánějte, nechcete vyvolat přehnané pocení přecházející až do stavu horečky, který tělo vyčerpá a unaví.

Křemelina
Sypká hornina z opálových schránek rozsivek, známá jako křemelina je organický zdroj rostlinného křemíku a díky adsorbčnímu působení přes zažívací trakt využívá svoje vlastnosti k přitahování bakterií, hub, virů a všech dalších patogenů, které patří mezi toxiny. Vychytává je a vyplavuje přirozeně z těla. Jelikož jsou krystaly křemeliny velice tvrdé, hornina vyloženě exceluje v čistících schopnostech. Velkou výhodou je však také vyživování organismu díky působení všech minerálů, které křemelina obsahuje. U křemeliny je velice důležité dodržovat pitný režim k její správné funkci.

Studená sprcha
Princip fungování studené sprchy na lepší detoxikaci organismu je jednoduchý. Kromě zlepšování imunity má totiž studená sprcha na svědomí kontrakci svalů a rozevření tepen, díky čemu mohou být odváděny toxiny i z hlubších a těžko dostupných tkání. Začněte s jednou minutou pod studenou vodou a pokračujte až na tři minuty, které jsou naprosto dostatečné pro vyvolání všech cílených efektů.

Kurkuma
Kurkuma nepatří mezi nejkomplexnější detoxikanty, ale je jedničkou v detoxikaci jater, která při očistě dostávají nepřetržitý zápřah. Princip fungování kurkumy je doprava toxinů z jater do tlustého střeva a také zvýšená schopnost produkce žluči pro urychlení mnoha procesů. Navíc je tento sytě žlutý prášek z kořene kurkumovníku zdrojem kurkuminu, který má schopnosti tlumení zánětu v těle a zbavování těla zánětlivých cytokinů.

Jak vidíte, jarní detoxikace není o půstech a zaměření pouze na odplavení nahromaděných toxinů. Je to snaha o harmonizování celého našeho těla, jemně a postupně, s velkým důrazem na to, jakou odezvu nám samo tělo dává. Mnoho praktik se dá však využívat po celý rok, tělu to jen prospěje.

Autor: Martin Kuška